Hlavní obsah

Vyzyvatelé Merkelové se distancují od kancléřčina požadavku lepších podmínek pro běžence

Berlín

Zlepšení podmínek uprchlíků na celém světě je v německém národním zájmu, a i proto je globální pakt OSN o migraci správným krokem, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Polici, kteří by ji měli nahradit v čele strany s tím však nesouhlasí.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Článek

O potřebě zahájit debatu o německé migrační a azylové politice hovoří trojice favoritů na funkci předsedy CDU na prosincovém sjezdu strany.

Jako první nedávno vyzval ministr zdravotnictví Jens Spahn k širší debatě o migračním paktu OSN a, pokud to bude nutné, i k odkladu jeho schvalování. Jeho výzvu podpořil i další uchazeč o šéfování CDU, bývalý šéf poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz. Německo je podle něj jedinou zemí světa, která má v ústavě zakotveno individuální právo na azyl.

Další uchazečka o post předsedkyně CDU, generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová, se podle DPA vyjádřila sebekriticky „Musíme v budoucnu mnohem lépe vycítit, z čeho se může stát téma a musíme mnohem dříve o tom začít diskutovat," prohlásila politička, která má k Merkelové nejblíž.

CDU však podle ní diskusi nepotlačuje. Připomněla, že strana se chystá na svém sjezdu o migraci debatovat.

Merkelová je pro pomoc běžencům

Merkelová o potřebě pomoci běžencům na celém světě  promluvila ve středu v parlamentu při projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zdůraznila také, že Německo nemůže myslet jen na sebe, ale vždy musí myslet i na ostatní. Některé problémy se podle ní dají řešit jen společně.

Merkelová připomněla, že v dnešním světě je na 220 násilných konfliktů, které mají dopad na více než miliardu dětí a z domovů vyhnaly přes 68 milionů běženců. Řešit jejich situaci není podle kancléřky v silách jediné země, na což v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize, přišlo i Německo.[celá zpráva]

„Chceme rozumné podmínky (pro běžence) po celém světě, protože jinak si lidé samozřejmě řeknou, že je jen pár zemí, do nichž mohou jít,” prohlásila Merkelová. „Tento pakt o migraci, stejně jako pakt pro uprchlíky jsou správným pokusem o odpověď, jak řešit globální problémy mezinárodně a společně,” poznamenala také.

Čtyřiašedesátiletá politička zdůraznila, že pakt je právně nezávazný a nenaruší německou suverenitu. Odmítla také kritiku, že se o něm ve spolkové republice dostatečně veřejně nedebatovalo. O tom, jak mezinárodně řešit migraci, se podle ní vede debata celé poslední tři roky.

Pro přijetí paktu, který odmítá například Austrálie, Spojené státy, Izrael, Česko, Polsko, Maďarsko nebo Rakousko, jsou v Německu všechny parlamentní strany s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), i když i v konzervativní unii CDU/CSU se ozývají některé kritické hlasy.

Na adresu AfD Merkelová poznamenala, že si někteří lidé myslí, že dokážou vše vyřešit sami a musí myslet jen na sebe, což je čirý nacionalismus: „To není patriotismus. Patriotismus je, když v německém zájmu zahrneme i ostatní.”

Související témata:

Výběr článků

Načítám