Článek
Podíl 53 procent příznivců vystoupení Británie z EU proti 47 procentům zastánců dalšího setrvání země v rámci osmadvacítky vznikl s vyloučením nerozhodnutých voličů. V případě, že by do šetření byli zahrnuti i ti, kdo nemají jasný názor, by byl poměr příznivců a odpůrců 42 ku 38 procentům; nerozhodnutých bylo 20 procent.
Britský konzervativní premiér David Cameron slíbil voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum ke členství země v EU. Požádal evropské partnery o některé změny ve fungování unie a volnější vztah Británie s unijními institucemi, což by v případě jejich souhlasu podle něj v plebiscitu posílilo zastánce setrvání země v unii.
Cameron své požadavky, které shrnul do několika základních skupin, poslal loni na podzim písemně šéfovi unijních summitů Donaldu Tuskovi. Nejspornějším bodem je snaha Londýna omezit sociální dávky pro přistěhovalce z ostatních zemí EU. Cameron dále chce větší pravomoci národních parlamentů, změny ve fungování eurozóny a menší zapojení do evropské integrace. Dohoda s členskými zeměmi by mohla vzniknout na únorovém summitu, poté zřejmě britský premiér oznámí termín referenda.