Článek
Co se děje v Rumunsku?
Rumunskou společností rezonuje, že zpětně bylo už v průběhu druhého kola prezidentských voleb první kolo zrušeno na základě odtajněných materiálů, které dokazovaly, že kampaň jednoho z těch kandidátů (Calina Georgescua) byla nějakým způsobem placena ze zahraničních zdrojů a že byly využívány taktiky propagace, které nejsou povolené.
Nebylo chybou, že Ústavní soud napřed nechal přepočítat hlasy a pak narychlo v době, když už hlasovali Rumuni v zahraničí, vydal verdikt o anulování prvního kola?
Osobně to považuju za jeden z největších přešlapů v celé situaci. Přineslo to chaos a vyvolalo strach, že se děje něco nekalého. Když se projednávalo anulování výsledků poprvé na základě žádosti jednoho z neúspěšných kandidátů, který získal pouze jedno procento, tak to proběhlo poměrně v pořádku.
Volební komise potvrdila výsledky prvního kola za platné. Proč byly naráz zrušeny?
Tam vidím hlavní problém. Postupně přicházela celá řada žádostí první kolo anulovat i od dalších kandidátů garnitur. Na tyto žádosti soud nereagoval a reagoval až na odtajněné materiály. Souhlas odtajnit je dal dosluhující prezident. To je pro poměrně velkou část společnosti varovný signál, že rozhodnutí bylo nějakým způsobem pod palcem aktuálního prezidenta nebo té aktuální garnitury.
Zajímavé taky je, že rozhodnutí anulovat první kolo přišlo ještě dříve, než se spočítaly hlasy ze zahraničí. Ústavní soud a volební komise argumentovaly, že v zahraničí nedošlo k narušení a tam tedy není potřeba přepočítat hlasy.
Rumunsko zrušilo rozjeté prezidentské volby
Nevypadá to trochu jako snaha sociální demokracie vrátit do hry svého kandidáta na prezidenta?
To je jedna z obav. V prvním kole předseda sociálnědemokratické strany PSD a premiér Marcel Ciolacu skončil třetí v těsném závěsu za Lasconiovou o pouhé stovky hlasů. Když se řešilo, zda první kolo anulovat, tak se mluvilo nejen o Georgescuovi, ale i o Lasconiové a možném převádění hlasů pro ni. Už v ten moment si šlo všimnout, že společnost na to reaguje jako na možnou snahu sociálnědemokratické strany protlačit svého kandidáta na druhou pozici. Ten se k tomu postavil rozumně a Elenu po prvním kole podpořil. Sociální demokracie to zvládla poměrně dobře.
K jeho nečekanému vítězství Georgescua v prvním kole měl přispět tiktok, kde se před volbami masově sledovaly jeho příspěvky. Jakou roli hrají v Rumunsku sociální sítě, zejména TikTok?
Z téměř dvaceti milionů obyvatel Rumunska má aktivní účet na tiktoku asi devět milionů, tedy zhruba polovina populace. Jeho vliv je obrovský. Důležité je zmínit, že nejde pouze o nejmladší generaci, ale je běžné, že TikTok jako síť pro informace nebo zábavu používají i jiné generace. Říká se, že v případě Georgescua tiktok ovlivnil právě nejmladší generaci, ale já si to nemyslím. Právě mladá generace vyšla do ulic a demonstrovala proti výsledkům. A taky nemyslím si, že TikTok je nejdůležitější sítí.
A jaké tedy?
Instagram je standardním kanálem pro všechny kandidáty a kandidátky. Elena Lasconiová je na něm velmi aktivní a dobře s ním pracuje. Snaží se zaměřit na všechny části populace i na maďarskou menšinu, která hraje velkou roli. Videa má proto titulkovaná v maďarštině. Sociální sítě jsou jedním z těch hlavních kanálů, které kandidáti a kandidátky používají a pro Georgescua ty vůbec nejdůležitější, protože on se neúčastní veřejných debat ani a nevystupuje v televizi.
Jeho příspěvky ovšem nebyly označeny jako volební a vše dělali dobrovolníci. Není to trochu podezřelé?
Samozřejmě, ale on moc dobře ví, co má říkat. Tvrdil, že neutratil ani korunu. Na základě odtajněných materiálu jsme mohli sledovat finanční toky, které vedly k němu nebo k jeho kampani ze zahraničí. Byla tu i manipulace s rumunskými influencery, ke které se řada z nich následně vyjadřovala. Je otázkou, zde je to pravda, nebo jestli to dělali ze strachu, ale mnozí upozorňovali, že jim účty byly ukradeny nebo jejich obsah upraven. Jak jste řekl, tak by se neměl volební kampaně účastnit, když neoznačil příspěvky jako volební.
Georgescu využívá strachu z Ukrajiny
Dá se říci, že výsledky prvního zrušeného kola prezidentských voleb jsou hlavně projevem nespokojenosti rumunských voličů se stávajícími politickými garniturami, když do druhého kola postoupili lidé, kteří nikdy nebyli ve vládních stranách?
O tom se bavit můžeme. Řada médií mluvila o tom, že je úspěch, že sociální demokracie nyní vyhrála parlamentní volby a že to ukazuje, že se ve společnosti neprosazuje nějaký ultrapravicový názor. Já si naopak myslím, že výsledky jsou alarmující, když se podíváme na čísla, jak na tom byla AUR v minulosti. Nárůst jejích voličů je obrovský. A je zajímavé, že AUR podpořila diaspora, která žije v západní Evropě.
Nejsou v zemi fašizující tendence, když Georgescu označil za hrdinu maršála Iona Antonescua, který vládl v zemi za druhé světové války?
I to je téma, ale já si úplně nemyslím, že je to idealizace těchto dob. Spíš je to projev averze vůči aktuální garnituře, které je neschopná konat. Rumunsko se velmi propadá z hlediska jakýchkoliv statistik. Míra korupce je obrovská, inflace taky.
Je to touha po nějaké vládě tvrdé ruky?
To je taky možné. Zkoumám primárně období Ceaușescua a paralela by se tu dala taky hledat. U generace, která tu dobu nezažila, je to idealizace, že mají v čele někoho s pevnou rukou, kdo se za zemi postaví a kdo se o ně postará.
Georgescu však není žádné nové jméno.
Nové jméno to není, jednou byl i kandidátem na premiéra za stranu AUR. Ta od něj potom dala ruce pryč a on v aktuálních prezidentských volbách vystupoval jako nezávislý kandidát. Mluví se o tom, že mu mohlo pomoci. Výsledek prvního kola přesto byl pro řadu Rumunů a Rumunů poněkud překvapením. Ačkoliv ho znali, tak nepočítali s tím, že se dostane do druhého kola. Je to poměrně kontroverzní postava.
Vystudoval zemědělskou univerzitu, podologii. Člověk by očekával, že pro něj budou zelená témata poměrně důležitá, ale jenom do určité míry. Je velkým odpůrcem green dealu, řeší, jak čistit vodu, ale nechce se připojovat k mezinárodním smlouvám apod. Tato témata se objevovala i v politických kampaních, ale nebyla nejdůležitější.
Proč se hodně vyhraňoval proti Ukrajině?
Ukrajinu používá jako argument, když upozorňuje na to, že Rumunsko by se mělo starat o Rumunsko a nemělo by se starat o vnější otázky, natož na to finančně přispívat.
Jaký je vztah Rumunů k Rusku?
Nemyslím, že by rumunská společnost byla proruská, jejím ideálem rozhodně není přimknout se k Rusku. Rumuni ale mají obrovský strach z blízkosti Ukrajiny a toho, co by pro ně mohlo znamenat, kdyby se konflikt zhoršil. Co to pro ně může do budoucna znamenat, když budou dále podporovat Ukrajinu, je pro ně jedním hlavních témat v aktuálních prezidentských a parlamentních volbách. Jsou si dobře vědomi toho, že je to něco, co bude Rumunsko v příštích letech řešit. Georgescu na to ve svých projevech upozorňuje.
Proč ho lidé volili, když tvrdí, že by ekonomika měla stát na venkovských družstev?
Je to, jako když si Hurvínek představuje válku. Jeho představy jsou velmi nereálné, ale upřímně řečeno si myslím, že se k voličům jeho volební program nedostal. Komunita, která Georgescua volila, se drží hlavních hesel, která se propisují do těch běžných mediálních plátků, jež jsou jim k dispozici. A nevím, jestli pro voliče Eleny Lasconiové je pročítání programu zásadnější. Myslím si, že u obou je to o těch velkých heslech, která se objevovala v těch jejich příspěvcích na sociálních sítích.