Článek
Aktualizované, téměř konečné výsledky uvedl po pondělním poledni na svých stránkách Evropský parlament. Podle nich budou umírněně levicové a umírněně pravicové proevropské strany ovládat zhruba 70 procent křesel v Evropském parlamentu.
Volby ale zároveň přinesly úspěch nacionalistům, kteří převážně ve starých unijních zemích zaznamenali narůst popularity a ve Francii a Británii slaví velké vítězství.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Umístění dalších frakcí
Druhou nejsilnější formací bude sociálnědemokratická Skupina progresivní levice a demokratů (S), která o jednoho poslance posílila a bude se moci opřít o 189 mandátů.
Třetí skončila Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) se 66 mandáty, která ztratila 15 křesel. Stala se stranou, která poměrně nejvíc oslabila. Za nimi se umístili evropští Zelení s 52 křesly, kteří přišli o tři zastupitele.
Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR) má 46 mandátů, o deset méně než dříve.
Levicová frakce GUE/NGL získala 42 křesel, když posílila o sedm poslanců.
Euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) bude mít 38 zástupců – získala devět dalších mandátů.
Kompletní data - eurovolby
Mezi nezařazenými je 41 poslanců. Celkem 63 křesel patří politikům, jejichž strany dosud v parlamentu nezasedaly a nejsou spojeny s žádnou stávající frakcí. Často jde o nacionalistické či protievropské partaje, které v některých zemích Unie zaznamenaly volební úspěch. [celá zpráva]