Článek
Platy lékařů měly v příštím roce narůst o 9,66 procenta, ale vláda v konsolidačním balíku počítá se zvýšením jen o tři procenta. Lékařům vadí, že vláda bere peníze jim, nikoliv skupinám, které se podle nich na zdravotnictví přiživují.
O podávání výpovědí informovalo Lékařské odborové sdružení (LOZ). Šéf lékařských odborů Peter Visolajský upozornil, že ve výpovědní lhůtě mohou dát lékaři také výpovědi z přesčasů. Pokud by se tak stalo, ze dne na den by někteří lékaři nepřišli do práce, protože na tento rok už mají odpracované všechny přesčasy, které jim přikazuje zákon. „Můžeme k tomu přistoupit. Je to stále ve hře,“ připustil Visolajský.
Odboráři žádají jednání přímo s premiérem Robertem Ficem (Směr). „Chceme dosáhnout systémové změny pro naše pacienty,“ zdůraznil Visolajský. Pokud se lékaři s vládou nedomluví na kompromisu, lékaři skončí v nemocnicích od ledna 2025.
Zachránili Ficovi život
Paradoxně nejvíc výpovědí podali lékaři ve Fakultní nemocnici v Banské Bystrici, kde po květnovém atentátu zachránili Ficův život.
Podle lékařů by se peníze ve zdravotnictví daly ušetřit centrálním nakupováním léků, změnami v cenách vyšetřovacích metod a zavedením povinnosti zdravotních pojišťoven krýt minimální náklady na léčbu pacienta v nemocnici.
Odboráři žádají zrušení transformace nemocnic na akciové společnosti. „To je červená čára,“ dodal Visolajský. Vyslovil lítost, že situace dospěla až k tomuto kroku, ale zároveň konstatoval, že „věci se hýbou, jen když jsou na stole výpovědi“.
Slovenští lékaři podali hromadné výpovědi také v roce 2011 za vlády premiérky Ivety Radičové, což vedlo k vyhlášení nouzového stavu. Ve slovenských nemocnicích tehdy vypomáhala třicítka českých vojenských lékařů. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví.