Článek
Pellegrini po zasedání Bezpečnostní rady uvedl, že protivládní protesty na Slovensku už nejsou spontánním projevem nespokojenosti, ale stojí za nimi „struktura osob a organizací“, které se prý snaží eskalovat napětí v zemi a nejsou mezi nimi jen Slováci.
Odvolával se přitom na informace Slovenské informační služby (SIS). Jejím šéfem je Pavol Gašpar, syn místopředsedy Ficovy strany Směr Tibora Gašpara.
Fico byl ve svém proslovu přímější než Pellegrini a prohlásil, že za pokusem o útok na slovenské ústavní zřízení stojí organizovaná skupina financovaná ze zahraničí a napojená na slovenskou opozici. Podobná obvinění jsou často k slyšení například v Gruzii, kde tak vládnoucí Gruzínský sen ospravedlňuje brutální zásahy proti proevropským demonstrantům.
„Vidíme strukturu, která se pokouší útočit na ústavní zřízení a chce vyvolat střet s bezpečnostními složkami. Jedná se o pokus zorganizovat na Slovensku převrat. Normální převrat,“ uvedl Fico.
Je Robert Fico paranoidní?
„Nikdo nejde lidi zavírat ani zakazovat jim demonstrovat a nejsme ve fázi, že by bylo potřebné vyhlásit výjimečný stav. Je povinností všech bezpečnostních složek dělat vše pro to, aby chránily ústavní zřízení Slovenské republiky,“ uklidňoval Pellegrini. Údajná hrozba převratu tedy zřejmě není tak akutní.
Místopředsedové slovenského parlamentu jako Andrej Danko nebo právě Tibor Gašpar po Pellegriniho projevu opakovaně prohlásili, jak je zpráva SIS šokovala a že Slovensko „nikdy nečelilo takovému ohrožení ústavního zřízení“ jako dnes.
Na Slovensku vzniká partyzánské hnutí. Organizují ho proruští motorkáři
Řada slovenských opozičních politiků již zprávu SIS označila za „výplod choré mysli“. Od loňského odvolání lídra opozice Michala Šimečky z postu místopředsedy parlamentu není v Bezpečnostní radě jediný představitel opozice.
Navzdory projevům slovenských politických špiček o hrozbě pokusu nenavrhla Bezpečnostní rada, které se tématu věnovala, žádná konkrétní opatření.