Článek
Sergej Lavrov uvedl, že zmocněnec generálního tajemníka OSN Martti Ahtisaari pro otázky Kosova je předpojatý. OSN doporučil, že Ahtisaari by měl být nahrazen "nestranným mezinárodním vyjednávačem". Ahtisaari předtím oznámil, že pokud Rusko nepodpoří rezoluci, poškodí to reputaci Moskvy.
Podle listu Večernje novosti, který se odvolal na exkluzivní zprávu mezinárodní neziskové zpravodajské organizace Global Information System (GIS), dostal Ahtisaari od významného albánského podnikatele a údajného šéfa albánské mafie v Kosovu Bexheta Pacolliho na své konto dva milióny eur (57 miliónů korun).
V únoru prý byly Ahtisaarimu do jeho sídla ve Vídni také doručeny dva diplomatické kufříky plné peněz. Podle Spolkové zpravodajské služby BND, která případ údajně vyšetřovala na žádost generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, bylo v kufřících dokonce 40 miliónů eur (1,1 miliardy Kč).
Ahtisaariho mluvčí Rémi Dourlot podle srbských médií toto obvinění označil za naprostý nesmysl.
Rusko se dalších jednání nezúčastní
"Bez změn věcí, které jsou pro nás zásadně důležité a které jsme už svým partnerům vysvětlili, nevidíme potřebu účastnit se kosmetických úprav (návrhu rezoluce)," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov. Rusko naznačilo, že může rezoluci vetovat.
Rusko ve čtvrtek odmítlo poslední návrh rezoluce OSN o budoucnosti Kosova, který předpokládá prodloužení jednání o budoucím statusu této srbské odštěpenecké provincie o 120 dní bez toho, aby byla poté automaticky vyhlášena nezávislost provincie. Návrh odmítl i Bělehrad. Srbští poslanci v pátek jednali o návrhu vlastní rezoluce, která odmítne návrh OSN.
V Bělehradu generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyzval Srby a Rusy k flexibilitě, aby se nepřešlo od "řízeného k neřízenému" odtržení Kosova.
Albánci musejí počkat
Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner vyzval kosovské Albánce, aby ještě nějakou dobu spolupracovali s mezinárodním společenstvím při stanovení statusu Kosova.
"Musíme pracovat spolu ještě několik týdnů nebo několik měsíců. Jednota je velmi důležitá. Je to těžký proces a musíme ho ukončit spolu," řekl Kouchner po jednání s šéfem Mise OSN v Kosovu Joachimem Rückerem a představiteli kosovských Albánců v Prištině.