Hlavní obsah

Vyděšení investoři utíkají ke zlatu, jeho cena prudce stoupá

Novinky,
Aktualizováno

Cena zlata v pondělí na singapurském trhu výrazně vzrostla, když poprvé překonala hranici 1700 dolarů za troyskou unci. Minulý týden se zlato prodávalo za necelých 1670 dolarů. K růstu na singapurském trhu přispělo snížení ratingu USA. Cena zlata raketově roste, protože je pro investory v současnosti nejjistější investicí.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Cena zlata se během dne vyšplhala na 1715,01 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu).

Naopak asijské trhy prudce poklesly, i když Evropská centrální banka rozhodla, že bude odkupovat italské a španělské dluhopisy. [celá zpráva]

Růst zlata je reakcí na páteční snížení ratingu USA z AAA na AA od agentury Standard & Poor's. [celá zpráva]

Zlato přináší výtěžek, protože je neprodává žádná centrální banka
analytik Greg Gibbs

Zlato roste prudce od července, kdy v jeho půlce poprvé překonalo hranici 1600 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). [celá zpráva]

Podle analytika Grega Gibbse RBS ze Sydney je zlato jedním z mála jistot, do nichž lze investovat: „Zlato přináší výtěžek, protože je neprodává žádná centrální banka.“

Příčiny krize

Ekonomové se většinou shodují, že cena zlata by se měla dlouhodobě zvyšovat. Investoři ke zlatu utíkají kvůli nejistým výhledům na trzích, v eurozóně hrozí, že se dluhová krize rozšíří do Itálie a do Španělska. V USA se zase zákonodárci až na poslední chvíli dohodli na zvýšení stropu zadlužení, ovšem podle analytiků dohoda neřeší rostoucí zadlužování USA, což je i důvodem snížení ratingu.

Foto: ČTK

Důvodem jsou i revidované zprávy o nižším růstu HDP a snížení spotřeby v USA.

Pokles na arabských a asijských trzích

Špatnou situaci na trzích potvrzuje vývoj na asijských burzách, který sleduje nedělní pokles na arabských trzích o tři až pět procent a propad v Izraeli o sedm procent. [celá zpráva]

Japonský hlavní index Nikkei klesl o 2,4 procenta, jihokorejský Kospi ztratil pět procent, hongkongský Hang Seng čtyři a bombajský tři procenta.

ECB odkupuje dluhopisy

Trhy neuklidnily ani výzvy politiků nejvyspělejších zemí světa G7 a Evropské centrální banky (ECB). Ta v noci rozhodla, že bude odkupovat italské a španělské dluhopisy, aby zabránila rozšíření krize a spekulacím s nimi. Úroková sazba u desetiletých dluhopisů překročila šest procent, což se považuje za kritické. Chce tak snížit úroky. Jde ale o krajní krok. [celá zpráva]

Alvin Liew ze singapurské banky UOB řekl BBC: „Snížení ratingu USA bylo bezprecedentní událostí. Plyne z toho, jak ukazují i odhady, že růst v USA zůstane v příštích dvou a půl letech na tempu slimáka.“ Někteří experti se dokonce obávají, že americká ekonomika dále zpomalí a vstoupí do recese.

Paul Sheard z Nomury ale říká: „Snížení ratingu od S je symbolickou historickou událostí, ale ve skutečnosti je epicentrum krize na rozdíl od roku 2008 v eurozóně.“

Asijské trhy jsou neklidné, protože asijské ekonomiky jsou závislé na vývozu zboží do Evropy a USA. „Stále jsme závislí na požadavcích USA a Evropy,“ uvedl Arjuna Mahendra z banky HSBC. Podle něj by ale měla být situace v Asii i tak lepší.

Klesá kvůli tomu i cena ropy, neboť se očekává, že její spotřeba bude nižší.

Výběr článků

Načítám