Článek
„Nikdy jsme neměli tak nízkou nezaměstnanost. A je jen málo zemí, kde to kdy kleslo tak výrazně,“ řekla podle listu The Moscow Times poslancům Nabiullinová. Dle průzkumů ruské centrální banky se s nedostatkem zaměstnanců přesto potýká 73 % podniků. Míra využití výrobních kapacit ruských továren pak zase dle statistik překročila 80 %, což je další historický rekord.
„Když ekonomika dosáhne limitů své výrobní kapacity, ale poptávka je nadále stimulována, nastává stagflace,“ vysvětlila dál Nabiullinová, podle níž je proto potřeba, aby ruská centrální banka zvýšila klíčovou sazbu.
„V jiných zemích, které prošly stagflací, je to výsledek nepřiměřeně uvolněné měnové politiky, když by měla být zpřísněna,“ dodala.
Kdo je žena, která čaruje s rublem
Na pokraj stagnace
Podle Federální služby státní statistiky ruská ekonomika nadále roste, ale tempo růstu zpomaluje. Úvěry totiž zdražují a průmyslová odvětví ztrácejí přístup na západní trh. Závody vojensko-průmyslového komplexu i přes plný přechod ekonomiky na válečný model dosahují kapacitních limitů. V prvním čtvrtletí letošního roku ruské HDP vzrostlo o 5,4 %, v druhém o 4,1 % a ve třetím o 3,1 %, uvádí The Moscow Times.
V příštím roce by se tímto tempem ruská ekonomika podle prognóz centrální banky mohla dostat na pokraj stagnace. Mezinárodní měnový fond zase předpovídá, že se růst ruské ekonomiky trojnásobně zpomalí a Rusko bude za ostatními rozvinutými zeměmi zaostávat.
Kreml pracuje naopak s verzí, že se růst ruské ekonomiky v následujících letech zase zrychlí. Ruské obchodní elity ale této prognóze nevěří. Ekonomika dle nich prochází depresí způsobenou odchodem západních společností, který vedl k degradaci výrobní základny, pomalou náhradou dovozu a náborem statisíců občanů do války na Ukrajině.