Článek
Zraněným lékaři z těl vyjmuli úlomky mramoru, jímž je stanice Okťabrskaja obložena, ale i kusy kovu, které atentátník do trhaviny pro zvýšení ničivého efektu vložil.
Trhavina byla podle prvních výsledků vyšetřování uložena pod lavici na nástupišti, tedy nikoli přímo v některém z vagónů metra. Výbušnina měla sílu pěti až sedmi kilogramů trinitrotoluenu a po její explozi na nástupišti zůstal kráter o průměru jeden metr. K explozi došlo v době dopravní špičky. [celá zpráva]
Podle běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka byl atentát v metru pokusem o destabilizaci země. "Nemohu vyloučit, že šlo o dárek ze zahraničí," uvedl prezident. Přestupní stanice Okťabrskaja leží jen sto metrů od prezidentského paláce.
Rivalita tajných služeb
Objevily se však i neoficiální popisy pozadí útoku. Z Polska placená satelitní televize Bielsat v pondělí v komentáři uvedla, že minská exploze může být provokací.
Ruský list Kommersant pak vidí za explozí v minském metru rivalitu tajných služeb. Odvolává se na dohady, které se vynořily již po prvním teroristickém útoku v nezávislém Bělorusku před třemi lety.[celá zpráva]
"V ruských a běloruských opozičních médiích tehdy zazněly dohady, že za teroristickým útokem v roce 2008 stál bývalý tajemník Bezpečnostní rady Viktor Šejman, který válčil se svými konkurenty ze silových struktur, kontrolovaných prezidentovým synem Viktorem Lukašenkem," upozornil Kommersant. Výbuch z roku 2008 se nikdy nepodařilo vyšetřit.