Článek
„Účast severokorejského vůdce byla potvrzena, připravujeme se na jeho příjezd,” prohlásil Peskov. Tiskové agentury nicméně upozornily na to, že mluvčí Kremlu nezmínil Kim Čong-una jménem.
Jihokorejští představitelé nevyloučili možnost, že na akci místo Kim Čong-una nakonec přijede předseda parlamentu KLDR Kim Jong-nam. „Když se poukazuje na severokorejského vůdce, je to někdy nejasné. Podle severokorejské ústavy reprezentuje zemi v zahraničních záležitostech Kim Jong-nam.”
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale řekl 21. ledna novinářům, že pozval na oslavy Kim Čong-una.
Kim Čong-il, otec severokorejského vůdce, dostal v roce 2005 pozvání k oslavám 60. výročí konce války, ale nezúčastnil se, připomněla agentura Jonhap.
Pokud diktátor Kim Čong-un Moskvu nakonec opravdu navštíví, bude to pro něj vůbec první zahraniční cesta od převzetí moci v roce 2011. Kim by tak navštívil Rusko dříve než Čínu, upozornila jihokorejská agentura Jonhap. Vztah KLDR s jeho nejtěsnějším spojencem Čínou se v posledních letech výrazně zhoršil. Peking má stále větší výhrady k severokorejským jaderným zkouškám a testům raket. Vázne i hospodářská spolupráce v společných zónách.
Zatímco za vlády jeho otce Kim Čong-ila bylo spojenectví obou zemí těsné, zakladatel dynastie Kim Ir-sen pravidelně lavíroval mezi Moskvou a Pekingem, aby získal co nejvíce výhod.
Přátelství obou zemí zažívá podle analytiků nyní obrodu a Rusko stále častěji dává KLDR najevo svou vstřícnost, napsala agentura AFP.
Koncem listopadu Rusko hlasovalo proti rezoluci OSN, jejímž cílem bylo postavit severokorejský režim před mezinárodní soud za zločiny proti lidskosti. Moskva tehdy označila rezoluci za kontraproduktivní.
Rusko k oslavám konce války 9. května, jejichž součástí je vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě, tradičně zve nejvyšší představitele protihitlerovské koalice i poražených zemí Německa a Japonska. Podle Ruska letos přislíbila účast asi dvacítka šéfů vlád či hlav států. Seznam ale není kompletní.