Hlavní obsah

Vtrhneme na vaše lodě v Baltském moři, vyhrožují Rusové Západu

3:00
3:00

Poslechněte si tento článek

Jakékoli útoky Západu na ruské lodě, i když budou plout pod jinou vlajkou, lze považovat za útok na naše území, prohlásil Alexej Žuravlev, místopředseda ruského parlamentního výboru pro obranu. Reagoval tak na plán Evropské unie ve velkém zabavovat lodě ruské stínové flotily, které Rusko využívá na obcházení západních sankcí. Podle Žuravleva by Rusko na takový krok odpovědělo „odvetnými opatřeními“, včetně naloďování západních lodí či „aktivních akcí“ ruské Baltské flotily.

Foto: Anton Heraščenko/X

Místopředseda výboru pro obranu ruské Státní dumy Alexej Žuravlev

Článek

„Jakýkoli útok na naše lodě lze považovat za útok na naše území, i když se jedná o plavidlo plující pod cizí vlajkou: to je mimochodem v námořní dopravě zcela běžná praxe. Je možné, že zakročíme nejen odvetnými opatřeními v podobě nalodění západních lodí v Baltském moři, ale také aktivními akcemi naší Baltské flotily,“ uvedl Žuravlev v telegramovém příspěvku.

Místopředseda to napsal v reakci na plán evropských zemí, které se snaží vymyslet způsob, jak lodě ruské stínové flotily ve velkém zabavovat. Informoval o tom list Politico s odkazem na dva evropské diplomaty. Lodě ruské stínové flotily totiž často plují v zuboženém stavu, pod cizí vlajkou a s často neurčitým majitelem. Zároveň se často podílejí na ničení podmořských energetických či internetových kabelů, což vystavuje evropskou infrastrukturu nebezpečí.

Evropské země, včetně Finska či Estonska, zvažují, že by lodě zadržovaly v rámci mezinárodního práva, a to na základě ekologických důvodů nebo kvůli tomu, že se jedná o pirátská plavidla. Pokud by tento návrh neprošel, země jsou připraveny kvůli ruské stínové flotile zavést nové vnitrostátní zákony.

EU hodlá ve velkém zabavovat lodě ruské stínové flotily, už chystá plán

Evropa

Podle Politica v loňském roce 348 plavidel ruské stínové flotily tvořilo 40 procent celkového prodeje ruské ropy, což odpovídá třetině ročního obranného rozpočtu Moskvy.

„Když západní spojenci neútočí na stínovou flotilu, umožňují Rusku využívat hlavní zdroj příjmů,“ uvedl Isaac Levy, vedoucí pracovník pro Rusko a Evropu v think-tanku Centre for Research on Energy and Clean Air.

Baltské moře je podle něj rozhodující tepnou pro nelegální obchod s ruskou ropou. Plavidla jsou obvykle naložena ruskou ropou v přístavech, jako je Usť-Luga u Petrohradu, a poté se přes Finský záliv a Baltské moře dostávají do světových oceánů přes Severní moře.

Například loď ruské stínové flotily Eagle S plující pod vlajkou Cookových ostrovů na konci prosince kotvou, kterou vlekla desítky kilometrů po mořském dně, poškodila kabel EstLink 2 spojující Estonsko a Finsko. Takové případy v Baltském moři byly za posledních zhruba 14 měsíců tři.

Posádka lodi Eagle S z ruské stínové flotily plánovala poškodit další podmořský kabel a plynovod

Evropa
Související témata:
Ruská stínová flotila

Související články

Výběr článků

Načítám