Článek
„Znovu jsem potvrdil, že maďarská vláda podporuje členství Švédska v NATO. Také jsem zdůraznil, že budeme i nadále naléhat na maďarský parlament, aby hlasoval pro přistoupení Švédska a uzavřel ratifikaci při první možné příležitosti,“ napsal Orbán na sociální síti X.
Souhlas maďarského parlamentu je poslední překážkou švédského členství v NATO. Orbán pozval předsedu švédské vlády Ulfa Kristerssona do Budapešti, aby celou věc znovu projednali.
Just finished a phone call with @NATO Secretary General @jensstoltenberg. I reaffirmed that the Hungarian government supports the NATO-membership of #Sweden. I also stressed that we will continue to urge the Hungarian National Assembly to vote in favor of Sweden’s accession and…
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) January 24, 2024
Orbán pozval švédského premiéra do Budapešti, aby probrali vstup Švédska do NATO
Podle švédského ministra zahraničí Tobiase Billstroma ale není důvod s Maďarskem o ratifikaci vyjednávat. Šéf švédské diplomacie podle webu natoaktual.cz poznamenal, že Maďarsko na rozdíl od Turecka, které také zdržovalo členství Švédska v NATO, nepředložilo žádné podmínky.
Kreml mezitím komentoval úterní krok tureckého parlamentu. „Turecko je členem Severoatlantické aliance,“ připomněl podle agentury TASS Peskov. „To je zcela zřejmá skutečnost. (Ankara) má své vlastní závazky vůči spojencům z NATO a také své vlastní vyjednávací procesy,“ dodal.
Švédsko požádalo o vstup do NATO v květnu 2022. Turecko jako člen Aliance si pro souhlas stanovilo několik podmínek. Šlo mimo jiné o změnu švédského postoje k organizacím, jež Ankara považuje za teroristické, například kurdské milice YPG nebo stranu kurdských pracujících (PKK) či souhlas s prodejem amerických bojových letounů F-16 Turecku. Nakonec ale Erdogan ratifikaci podpořil.