Hlavní obsah

Von der Leyenová: Orbánova cesta do Moskvy nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu

Cesta maďarského premiéra Viktora Orbana do Moskvy, kde jednal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu. Ve čtvrtek to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu před europoslanci s odkazem na politiku ústupků a usmíření. Za svá slova si vysloužila dlouhý potlesk.

Foto: ČTK/AP

Ursula von der Leyenová

Článek

Jen dva dny po Orbánově návštěvě zasáhly Putinovy rakety dětskou nemocnici v Kyjevě, připomněla dosavadní šéfka Evropské komise, o jejímž dalším mandátu má ve čtvrtek Evropský parlament hlasovat.

„Nikdo nechce mír víc než Ukrajinci. Chtějí svobodnou a nezávislou zemi a Evropa bude při Ukrajině stát tak dlouho, jak to bude potřeba, to je náš vzkaz,“ dodala von der Leyenová.

Ve svém projevu se dotkla i konfliktu v Pásmu Gazy, který rozpoutalo teroristické hnutí Hamás v sobotu 7. října útokem na jižní Izrael, při němž jeho bojovníci zavraždili na 1200 Izraelců, převážně civilistů, a dalších přes 260 odvlekli do Gazy jako rukojmí.

Trump má pro Ukrajinu podrobné plány, tvrdí Orbán. V případě zvolení prý začne hned jednat

Evropa

„Příliš mnoho dětí, žen a civilistů zahynulo kvůli izraelské odpovědi na brutální teror Hamásu. (…) Potřebujeme okamžitý klid zbraní, okamžité propuštění izraelských rukojmích a musíme se připravit na to, co přijde potom,“ prohlásila s odkazem na zhruba 39 tisíc mrtvých Palestinců, které hlásí palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem. Toto číslo mimo civilistů zahrnuje také bojovníky hnutí.

Von der Leyenová je předsedkyní Evropské komise od prosince 2019. O jejím dalším působení by měl ve čtvrtek hlasovat Evropský parlament, uvedla ČTK. Ve svém programu přitom uvedla, že je nezbytné v Evropě udržet demokratický střed a že největším výzvám, jako jsou bezpečnost nebo změna klimatu, může Evropa čelit jen společně.

„Evropskou unii, kterou si zvolíme, nelze zredukovat na otázku, zda je potřeba více či méně Evropy. V dnešní době potřebujeme unii, která je rychlejší a jednodušší, jednotnější a více podporuje lidi i firmy,“ uvedla ve více než třicetistránkovém dokumentu.

„Naše práce v příštích pěti letech se bude soustředit na budování skutečné Evropské obranné unie. Členské státy budou mít vždy odpovědnost za své vlastní jednotky, od doktríny po jejich nasazení, ale Evropa toho může udělat hodně, pokud jde o podporu a koordinaci úsilí o posílení obranného průmyslu, inovací a jednotného trhu,“ stojí dále v programu.

Babiš řečmi proti vládě nahrál Rusům na smeč

Evropa

Výběr článků

Načítám