Článek
Průzkumy před volbami ukazovaly na těsný výsledek dvou hlavních stran španělské politické scény – socialistů premiéra Pedra Sáncheze a největší opoziční formace, Lidové strany (PP), kterou od loňska vede Alberto Núňez Feijóo.
V deseti z 12 autonomních regionů, kde se v neděli hlasovalo, vládnou nyní socialisté sami, nebo v koalici. Podle Reuters se ale zdá, že si převahu udrží jen ve třech z těchto oblastí. Ve zbývajících pravděpodobně zvítězí konzervativní lidovci, i když i díky koalicím nebo neformálním dohodám o podpoře s krajně pravicovou stranou Vox.
„Co se týče hlasů, tak se pravicový blok rozšiřuje, ale nijak dramaticky. Tento výkyv však stačí k tomu, aby se (politické) těžiště přesunulo zleva doprava,“ uvedl politolog z univerzity v Madridu Ignacio Jurado, který výsledky považuje za povzbuzení pro opozičního předáka.
Španělská vláda chystá aplikaci, jež má pomoct s férovým dělením domácích prací
Lídr PP Feijóo se v kampani snažil udělat z voleb „národní referendum“ o Sánchezově vládě, kterou lidovci kritizují za vládní koalici s aliancí Unidas Podemos, označovanou někdy za radikálně levicovou. Vyčítají jí také spojenectví s katalánskými separatistickými a baskickými nacionalistickými stranami, s jejichž podporou vláda prosazuje zákony v parlamentu.
Španělé volili zastupitelstva osmi tisíc obcí, členy parlamentů 12 ze 17 autonomních regionů a také vedení dvou autonomních měst ležících v Africe (Ceuty a Melilly).