Článek
Komise současně anulovala předchozí vyšetřování polských úřadů, které dospělo k závěru, že neštěstí u Smolenska bylo leteckou havárií zaviněnou špatným počasím a chybami polské posádky i ruských dispečerů na smolenském letišti. K obdobnému závěru - s výjimkou viny ruských dispečerů - před lety dospělo i ruské vyšetřování.
„Letoun Tu-154M podlehl zničení ve vzduchu v důsledku explozí,“ píše se ve zprávě podkomise. Podle Macierewicze se předchozí vyšetřování odehrávalo pod politickým tlakem a není pochyb, že na palubě letounu došlo k výbuchu, který zavinil smrt polské elity.
„Zpráva se zabývá výlučně technickou problematikou, a vůbec ne politickou interpretací, návrhy a narážkami, neukazuje na viníky a odpovědné. Týká se jen technické stránky, faktů, které vedly k tragédii,“ vysvětloval, proč se ve zprávě neobjevilo ani jedno slovo o atentátu.
První exploze podle zprávy zničila levé křídlo a k dalšímu výbuchu došlo v levé části trupu, kde tlaková vlna utrhla levé dveře pro cestující. „Těla několika cestujících ze salónku byla zničena a roztroušena na ploše více než sto metrů,” píše se ve zprávě. O explozích podle Macierewicze není pochyb, vyžadují však ještě další zkoumání.
Experti: Je to nesmysl
Televize TVN 24 oslovila experty, podle nichž exministrova tvrzení představují nesmysl. „Exploze v prezidentském salonku není nová hypotéza. Objevila se již před pár lety, ale rychle byla vyvrácena, protože na snímcích z místa neštěstí je vidět, že stěny salonku, okna a nouzový východ byly jen nepatrně poškozeny,” napsal list Gazeta Wyborcza.
„Salónek byl jednou z nejlépe zachovaných částí trupu, bez stop po ožehnutí (výbuchem), okna nebyla rozbita a dvířka v trupu pod podlahou salónku nebyla vytlačena ven. Vojenští prokurátoři v salónku hledali stopy výbušnin, ale nenašli je," napsal dále list.
Dodal, že podkomise až dosud neposkytla prokuratuře žádné důkazy o výbuchu, ačkoli o to prokurátoři žádali.