Článek
Spojené království podle Sky News jen velmi vzácně prozrazuje podrobnosti o pohybu svých jaderných ponorek. Rozhodnutí ministra obrany informovat o nejnovějším incidentu s ruskou lodí naznačuje mimořádnou důležitost, již Londýn ruským aktivitám kolem Britských ostrovů přikládá.
„Jako odstrašující opatření jsem povolil ponorce královského námořnictva, aby se vynořila blízko Jantaru, abychom dali jasně najevo, že jsme skrytě sledovali každý jeho pohyb,“ prohlásil Healy. „A také jsem chtěl (ruskému) prezidentu (Vladimiru) Putinovi vzkázat: Vidíme vás, víme, co děláte, a nebudeme se vyhýbat rázným akcím na ochranu naší země,“ dodal.
Stanice BBC s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany pak uvedla, že ruské lodi se také dostalo „ústního varování“.
Ruský tanker zadržený Finskem byl špionážní
Ministr obrany uvedl, že v pondělí, kdy se ruská loď objevila ve vodách výlučné ekonomické zóny Spojeného království asi 45 mil (72,4 kilometru) od pobřeží, to bylo podruhé, co Jantar vstoupil do britských vod. Poprvé se to podle něj odehrálo loni v listopadu a i tehdy se „potuloval nad kritickou podmořskou infrastrukturou Spojeného království“.
„Poslední dva dny královské námořnictvo nasadilo fregatu typu 23 HMS Somerset a hlídkovou loď HMS Tyne, aby každou minutu sledovalo ruské plavidlo v našich vodách,“ poznamenal ministr.
Z oblohy se k oběma britským lodím připojil také námořní hlídkový letoun P-8 Poseidon.
Ruská špionážní loď vypouštěla drony u Irska. Slídila po podmořských kabelech
Jde hlavně o podmořské kabely
Moskva o své lodi Jantar tvrdí, že jde o oceánské výzkumné plavidlo, připouští ale, že jej provozuje ruské ministerstvo obrany. Západní země, které ji často sledovaly v evropských vodách, mají podle BBC podezření, že součástí jejího poslání je primárně sledování a mapování podmořských kabelů. Nebezpečí spatřují mimo jiné v tom, že Jantar kromě sledovacích zařízení může provozovat i podvodní drony schopné dosáhnout dna oceánu.
Podmořská infrastruktura je pro Evropu i zbytek světa zásadní pro dodávky energie prostřednictvím napájecích kabelů a potrubí, přičemž více než 95 procent internetového provozu je zabezpečeno také pomocí podmořských kabelů.
Britské Královské letectvo poskytne pozorovací letouny, které se připojí k silám NATO nasazeným na ochranu kritické infrastruktury v Baltském moři. Rozhodnutí podle BBC padlo poté, co byl v prosinci poškozen podmořský elektrický kabel mezi Estonskem a Finskem.
V tomto případě mají finští vyšetřovatelé podezření na zapojení ropného tankeru Eagle S, který je součástí ruské stínové flotily. Finsko plavidlo zadrželo.