Článek
Centrální banka pod vedením Nabiullinové na konci října zvýšila úrokovou sazbu na 21 % a odborníci očekávají, že ji v průběhu prosince opět zvedne, a to na 22 až 24 %. Parlamentní opozice, jejíž je Spravedlivé Rusko s 28 poslanci z celkových 450 součástí, označuje současnou měnovou politiku banky za škodlivou a požaduje snížení úrokové sazby, uvádí server Lenta.
A není to jen Spravedlivé Rusko, které je pobouřeno přístupem Nabiullinové. Na nedávném setkání s ní komunisté použili slova jako „zrada“ a „sabotáž“. Poslanci svůj odpor proti předsedkyni centrální banky vysvětlují tak, že kvůli vysoké úrokové sazbě náklady na půjčky pro podniky znemožňují zvýšení produkce zboží, a tím se inflace zhoršuje.
Komunistická poslankyně Maria Prusakova tehdy řekla, že se předchozí prognózy Nabiullinové nenaplnily. „Při pohledu na logiku centrální banky má člověk pocit, že jsme v pohádce Království křivých zrcadel, ve které Elvira jasně vidí naši ekonomiku jinak než většina obyvatel naší země,“ řekla poslankyně.
Vyčerpali jsme téměř všechny své zdroje, oznámila Dumě šéfka ruské centrální banky
Poslanci poté rozhovor s Nabiullinovou označili za tvrdý. Banka již dříve avizovala, že se radami kritiků řídit nehodlá. Její šéfka koncem listopadu ve Státní dumě prohlásila, že ruská ekonomika téměř vyčerpala všechny své zdroje a že zemi hrozí stagflace, a proto je podle ní potřeba, aby ruská centrální banka zvýšila klíčovou sazbu.
Státní duma by podle návrhu poslanců Spravedlivého Ruska v případě odvolání Nabiullionové také převzala kontrolní úlohu nad ukazateli stavu ekonomiky včetně růstu HDP a reálných mezd či nezaměstnanosti. Tato část návrhu spíše odhaluje, že poslanci nevědí, jaké má centrální banka vlastně úlohy. Na základě ruské ústavy má tato instituce na starost ochranu a stabilitu ruské měny, ne růst HDP a mezd.
Rubl po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 razantně oslabil a v posledních týdnech opět spadl na podobnou úroveň jako tehdy. V současnosti má kurz 104 rublů ku jednomu dolaru.
Autoři návrhu zákona jsou však přesvědčeni, že pokud by z propadu měny byla pro Nabiullinovou vyvozena osobní odpovědnost, zvýšilo by to účinnost měnové politiky a přispělo k růstu HDP.
Nabiullinová se na začátku ruské invaze na Ukrajinu pokusila rezignovat, ale ruský vůdce Vladimir Putin její rezignaci odmítl. Experti se domnívají, že Putin během válečného stavu ve funkci předsedy centrální banky někoho tak uznávaného a kvalifikovaného, jako je Nabiullinová, nehledě na rozdílné názory na válku samotnou, zkrátka potřebuje.