Článek
Kurz akcií Spanair, který je dceřinou firmou skandinávské SAS, ve čtvrtek klesl o více než čtyři procenta a od středy firma ztratila přes deset procent tržní hodnoty. Druhá největší španělská letecká společnost v prvním pololetí utrpěla ztrátu 81 miliónů dolarů (1,34 miliardy korun).
"Pro Spanair to nemohlo přijít v horší dobu," řekl analytik londýnské firmy Blue Car Douglas McNeill. K finančním potížím se nyní přidruží odliv zákazníků postrašených neštěstím. Minulý týden přitom SAS oznámila, že omezí leteckou flotilu Spanairu o čtvrtinu ze současných více než 60 letadel a propustí přes 1000 lidí, tj. třetinu pracovní síly.
"Všechna letecká neštěstí mají na tržby (postižených přepravců) krátkodobý dopad, později se však poptávka vrací zpět. V případě Spanairu by se to však mohlo dotknout schopnosti firmy přežít," prohlásil jeden španělský analytik. Například společnosti PanAm a TWA nakonec zkrachovaly v důsledku leteckých havárií v letech 1988 a 1996.
:. Jediný větší pozůstatek trupu foto: ČTK/AP
Firmu čekají dodatečné náklady i pokles tržeb
Pojistné nároky a odškodné z neštěstí by měla hradit bermudská pojišťovna ACE Ltd. Firmu však může stáhnout do bankrotu kombinace dodatečných provozních nákladů v případě, že se Spanair rozhodne odstavit více letadel, a náklady na propouštění spolu s pravděpodobným poklesem tržeb.
Piloti Spanairu hrozili jen několik hodin před neštěstím stávkou. "Pokud se ke konfliktu se zaměstnanci kvůli propouštění přidá pokles poptávky, bude firma ohrožena bankrotem," řekl jeden z analytiků.
Zástupci SAS a Spanairu dnes budoucnost firmy a finanční dopady neštěstí komentovat odmítli. SAS se snažila téměř rok ztrátovou dceřinou firmu prodat, v červnu ale kvůli nedostatku zájmu prodej odložila.
:. Odborník: Piloti zřejmě nedodrželi předpisy