Článek
"Začali jsme stahování z jižní hranice bezpečnostní zóny přiléhající k Jižní Osetii ze všech šesti pozorovacích míst, která tam máme," řekl Kulachmetov.
Bezpečnostní zóny, které Rusko utvořilo podél hranic Jižní Osetie a druhé gruzínské separatistické oblasti Abcházie, zasahují do hloubky asi šesti kilometrů na nezpochybňované gruzínské území.
Stahování ruských sil z bezpečnostních zón, kromě Jižní Osetie také z Abcházie, má být podle mezinárodní dohody dokončeno do 10. října. Ruští vojáci by tak měli konečně opustit nezpochybňované gruzínské území. V Jižní Osetii a v Abcházii ovšem Rusové zůstanou. Obě separatistická území Moskva uznala za nezávislé státy a dohoda o stahování vojsk z Gruzie po rusko-gruzínském ozbrojeném konfliktu se těchto území netýká.
Konflikt na Kavkaze
Boje v Gruzii a jejích separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie propukly koncem prvního srpnového týdne. Gruzínská armáda oblehla hlavní jihoosetinské město Cchinvali. Pak se ale do konfliktu vložilo Rusko, které podniklo desítky náletů i na zbytku gruzínského území. K ozbrojenému střetu se přidali separatisté v Abcházii.
Ruské jednotky gruzínské z Jižní Osetie vytlačily, nezastavily se však a pokračovaly do gruzínského vnitrozemí. Všechny strany svalují vinu za agresi a civilní oběti vzájemně na druhého. Navzájem se obviňovaly i z etnických čistek. Gruzie kvůli tomu podala na Rusko žalobu u Mezinárodního soudního dvora.
Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily jednostranně nezávislost na Gruzii po rozpadu Sovětského svazu a tu následně ubránily i v ozbrojeném konfliktu s Tbilisi. Moskva v důsledku konfliktu s Gruzií samostatnost obou regionů uznala.
foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek