Článek
Při koaličním jednání o nové vládě se totiž rakouští lidovci (ÖVP) a Svobodní (FPÖ) shodli na tom, že mají v úmyslu poskytnout německy mluvícímu obyvatelstvu v Jižním Tyrolsku rakouské občanství, přestože tato oblast zůstává od roku 1918 součástí Itálie. A v programu nové vlády tento závazek zůstal.
To vyvolalo v Římě nejen nervozitu, ale i protesty. V roce 1946 obě země podepsaly tzv. dohodu De Gasperi–Gruber, jíž se Itálie zavázala poskytnout provincii Bolzano, kde německy mluvící občané tvoří většinu, rozsáhlé pravomoci. A kromě toho – Jižní Tyrolsko má rozsáhlou administrativní a finanční autonomii. Rakousko přijalo pozici garanta za plnění úmluvy z italské strany. Kapitola se uzavřela v roce 1992 a Vídeň oficiálně uznala, že veškeré klauzule dohody byly splněny.
Mezitím se tato kdysi chudá oblast stala jednou z nejbohatších ve srovnání jak s Itálií, tak s Rakouskem. Strana zastupující v římském parlamentu německy mluvící menšinu (SVP – Südtiroler Volkspartei) je už dlouho součástí parlamentní většiny levého středu.
„Myslím, že ve Vídni chtějí vyvolat problém v situaci, kterou ani neznají,“ řekl Arno Krompatscher (46), předseda provinční vlády v Bolzanu.
Ani Messner nemlčí
Italská vláda reagovala bez hlasitých demarší, ale i prostřednictvím Bruselu dala najevo, že krok Vídně vnímá přinejmenším jako velmi nevhodný a že pro ni úmluva z roku 1946 platí. Pravicová opozice byla ale mnohem tvrdší.
„Doufám, že levicová vláda nezaprodá naši oblast, kde žijí generace Italů,“ podotkla Michaela Biancofioreová (47), poslankyně Berlusconiho Forzy Italia, a Giorgia Meloniová (41), tajemnice pravicové strany Italští bratři, označila záměr Vídně za „vměšování do vnitřních záležitostí Itálie“. Ostře proti se vyjádřil i slavný horolezec Reinhold Messner.
Kurz zklidňuje
Nový kancléř Sebastian Kurz pak učinil ústupný manévr a k uklidnění situace prohlásil, že „nebude učiněn žádný jednostranný krok“. A to zopakovala při setkání se svým římským protějškem Angelinem Alfanem (47) i Kneisslová.
„Bude ustavena zvláštní studijní komise, která projedná různé aspekty celého problému. Hovořili jsme o možnosti poskytnout rakouské občanství v rámci snah o sjednocenou Evropu,“ nastínila. Alfano dodal: „Myslím, že jsme si věci vysvětlili, pro Itálii je otázka Jižního Tyrolska vyřešena na základě dohody De Gasperi–Gruber a jsme přesvědčeni, že situace v tomto regionu je příkladným řešením soužití občanů odlišných národností.“