Článek
„Musíme deportovat více a rychleji,“ řekl rovněž ve zmíněném rozhovoru Scholz, přičemž deník Bild už předtím, v průběhu minulého týdne, informoval, že kancléř nařídil svým ministrům, aby při všech mezinárodních jednáních stavěli migrační politiku do popředí.
„Pokud chcete neomezenou imigraci, musíte být zároveň dostatečně upřímní a říct, že nebudete schopni zachovat náš sociální stát, jaký nyní máme,“ vzkázal předem kritikům tvrdší protiimigrační politiky Scholz.
Dodal, že německý stát má mít právo určit, koho chce přijmout - například pokud jde o potřebné kvalifikované pracovníky. „To nemá vliv na právo nabídnout ochranu všem, kteří utíkají před politickým pronásledováním, utíkají před válkou a hrozbou smrti. Základní právo na azyl vyplývá z německé historie,“ ujišťoval zároveň Scholz.
Nepřekvapivě to však byla právě slova o rozsáhlých deportacích, která vyvolala nejvíce reakcí. Zdá se přitom, že ani ve své vládě nemá Scholz v této věci jednoznačnou podporu.
„Třicet let po roce 1993 bychom se měli naučit, že izolace, odstrašování a deportace nejsou migrační politikou, ale ekonomickým stimulačním programem pro rasismus a pravicové extremisty,“ reagoval například na sociální síti X na kancléřova slova významný poslanec Zelených Jürgen Trittin. Některá vyjádření jeho spolustraníků, zejména z řad mladých Zelených, byla ještě ostřejší.
30 Jahre nach 1993 sollten wir doch gelernt haben, dass Abschotten, Abschrecken, Abschieben keine Migrationspolitik ist, sondern ein Konjunkturprogramm für Rassismus und Rechtsradikale ... pic.twitter.com/AeEnLLh8eS
— Jürgen Trittin (@JTrittin) October 20, 2023
Představitelé FDP, další koaliční strany, naopak Scholze podpořili. „Radím Zeleným, aby to nepřeháněli a nesnažili se kancléře očerňovat. Koneckonců jsou to sami Zelení, kdo chce svým donkichotským postojem k migrační politice vytvářet fakta navzdory většině lidí v zemi,“ vzkázal například webu deníku Der Tagesspiegel místopředseda parlamentu Wolfgang Kubicki.
Opatrně zatím reagovali zástupci opozičního konzervativního bloku CDU/CSU, jehož lídři kancléře už dříve vyzvali k navázání spolupráce v otázkách migrace. Šéf CDU Friedrich Merz zatím připustil, že kancléřova slova vypadají jako obrat v dosavadní politice. Současně ale řekl, že kromě společného setkání, večeře a Scholzova vyjádření v magazínu Der Spiegel se zatím reálně nic nezměnilo. „Čekám na konkrétní návrhy, jak můžeme spolupracovat,“ řekl Merz v neděli stanici ZDF.
Zástupci postkomunistické Levice se nepřekvapivě vůči Scholzovi vymezili. „Místo toho, aby se kancléř přidával k pravici, měl by zajistit, aby bylo dostupnější bydlení, výrazně více peněz pro obce a aby byly konečně zrušeny zákazy práce (pracovní omezení během žádosti o azyl, případně po jejím zamítnutí - pozn. red.). Toto bychom rádi viděli ve velkém měřítku,“ napsala předsedkyně opoziční strany Janine Wisslerová.
Počet přicházejících běženců a počet žadatelů o azyl se v Německu v porovnání s předchozím rokem výrazně zvýšil. Jen za prvních devět měsíců roku 2023 počet žadatelů o azyl (251 000) už převýšil číslo za celý loňský rok (244 000).
Podle 44 procent respondentů v nedávném průzkumu stanice ARD je migrace v Německu považována za nejdůležitější politický problém, na který by se politici měli soustředit především, informoval web Euractiv. S tím souvisí i rostoucí preference protestní strany Alternativa pro Německo (AfD), která na protiimigračních postojích postavila svou značku.
Expert: Řešení je jen azylové řízení v třetích zemích
Nizozemský sociolog a expert na migraci Ruud Koopmans z berlínské Humboldtovy univerzity přitom považuje Scholzův požadavek za neúčinný. „Nakonec deportace neselhávají kvůli délce řízení, ale kvůli nedostatku dokumentů, nejasné identitě, zemím původu, které nespolupracují, a v neposlední řadě kvůli soudním rozhodnutím, která deportaci blokují,“ řekl deníku Bild.
„Jediný skutečně účinný způsob je zajistit, aby lidé, kteří ochranu nepotřebují, v první řadě do Evropy nepřicházeli,“ dodal s tím, že toho lze dosáhnout pouze přemístěním azylových řízení do třetích zemí.