Článek
Julien Tellier si doma v floridském Miami vydělává jako instruktor ve fitness a učitel jógy. Letos se o babím létě toulal po Evropě, a když se doslechl, jaká pozoruhodnost ho čeká v německé metropoli, neváhal ani na okamžik. „Berlín mě přijal s otevřenou náručí, takže mu to teď alespoň částečně vracím,“ podotýká s úsměvem.
S Hírou Avorovou, studentkou z indického Dillí, Julien až překvapivě záhy vytvořil sehranou dvojici. Právě teď ona přidržuje vak, on loví nedopalky cigaret, papíry, plechovky od piva, PET lahve, papírové obaly a psí exkrementy. Pokud bude Indka chtít, prohodí se.
In some parts of Europe, like Venice, tourists are blamed for destroying cities. But, in Berlin, they are joining locals cleaning up. https://t.co/Q5x9mpcVL8
— euronews (@euronews) 29. srpna 2019
Historie i odpadky
Také Nicky Jenkinsová a Jo Turnerová, jež si do srdce Německa vyrazily z britských ostrovů, shledávají hodinu věnovanou „čištění pleti“ Berlína za smysluplnou. „Dovolená je to, co si z ní uděláte. Přijedu určitě zas,“ ujišťuje Nicky.
Dějiště velkého čištění přitom není ledajaké. Park spadá do komplexu připomínajícího berlínskou zeď na ulici Bernauer Strasse ve čtvrti Prenzlauer Berg.
„Spojili jsme poznání s něčím užitečným. Ke třicátému výročí pádu zdi jsme připravili akci se třemi těžišti. Na úvod trochu dějin z rozděleného Berlína i jeho srůstání po říjnu 1990. Pak úklid města, a nakonec jako odměna piknik,“ vysvětluje Stephanie Taylor-Carillová, koordinátorka projektu z pořadatelské agentury Sandemans New Europe.
Berlín přitom nezažívá premiéru – firma už najala na „vypucování“ městských částí hosty v Edinburghu, Amsterodamu, Paříži a Barceloně. „Nepřestávám žasnout, jaké oblibě se sbírání smetí těší,“ svěřuje se David O’Kelly, šéf Sandemans.
Cíl? Rovnováha mezi domorodci a návštěvníky
Zahraniční hosté sice neberou Berlín tak zdrcujícím útokem jako kupříkladu Benátky, avšak termín „overtourism“ čili přeturistováno i tady zdomácněl.
Důchodce Reinhard Kaiser, jenž prochází pozvolna parkem, považuje nápad za vtipný. Neskrývá, že nepatří mezi ty, kteří si na návštěvníky naříkají: „Vždyť spoluvytvářejí ovzduší našeho města. No jistě, tu a tam se objeví nějaké úlety. Ale ty nepřevládají,“ objasňuje.
Rona Titjeová, radní z berlínské čtvrti Pankow, je si velmi dobře vědoma, že ne všichni projevují takové pochopení a vstřícnost jako pan Kaiser. Proto v projektu spatřuje možnost, jak se hosté a domorodci sblíží. „Naším cílem je podporovat udržitelnou turistiku. Takovou, která v přijatelné rovnováze uspokojí návštěvníky a bude se zamlouvat i domácím,“ vysvětluje v rozhlase RBB.