Článek
Sedm let poté, co Britové šokovali Evropu a po 43 letech dali sbohem členství v EU, je na ostrovech nálada zcela jiná. Podle posledního průzkumu YouGov citovaného listem The Guardian si totiž většina Britů, kteří by k takovému hlasování přišli nyní, přeje návrat do EU.
Výsledek „58,2 procenta pro návrat“ je jeden z nejvyšších od roku 2016. Odpůrci brexitu ale zřetelně převažují nad jeho příznivci už 24 měsíců v řadě.
Podle jiných sondáží mnoho Britů viní předchozí vlády za špatnou taktiku při vyjednávání o brexitu. Obyvatele také trápí nevalná ekonomická situace, často dávaná do souvislosti s částečnou ztrátou trhů a obchodních kontaktů způsobenou právě brexitem. Ze všech států skupiny G20 (dvaceti hospodářsky nejvyspělejších států světa) si podle listu The Independent Spojené království letos vede nejhůře – nepočítáme-li válčící Rusko.
Brexit považuje za úspěch jen devět procent Britů
Britové věří víc Evropské komisi než vlastní vládě
Průzkum YouGov přinesl i zjištění, že Britové mají větší důvěru v Evropskou komisi jako nejvyšší exekutivní orgán EU než ve vlastní vládu v Londýně. Rozdíl sice činí jediný procentní bod (25:24), nicméně je to první takový výsledek v historii dotazování.
„Brexit selhal,“ prohlásil v květnu dokonce i lídr brexitového tažení Nigel Farage, někdejší europoslanec a vedoucí postava Brexit Party. „Nezvládli jsme brexit a konzervativci nás velmi, velmi zklamali,“ dodal podle serveru Politico.
Anketa
Uspořádání referenda o vystoupení z EU nepřímo inicioval v roce 2015 jako předvolební slib tehdejší šéf britských konzervativců David Cameron, sám příznivec setrvání. Překvapivý výsledek hlasování pak Cameronovu politickou kariéru ukončil, když premiér následující den po referendu odstoupil.