Článek
Stovky posledních žijících přímých pamětníků Dne D si připomínají největší obojživelnou akci v dějinách vojenství na obou stranách Lamanšského průlivu.
Britský princ Charles v normandském městě Bénouville položil věnec na památku dobytí strategického mostu Pegasus Bridge britskými vojáky v předvečer bitvy, v níž padlo na 3000 spojeneckých vojáků.Pak se setkal s veterány.
V obci Ranville Charles a jeho choť Camilla přihlíželi také seskoku prvních 300 britských, amerických, kanadských a francouzských parašutistů, jak tomu bylo před 70 lety.
Ve čtvrtek patří oslavy veteránům, pamětníkům či zájemcům o historii. „Příští den mi bylo dvacet a myslel jsem, že se jich nedožiju,” cituje BBC veterána námořnictva Charlieho Stretche, který se v Normandii vylodil. „U námořnictva jste nedostali ani frťana, dokud vám nebylo 20. Myslel jsem, že odejdu, aniž bych ochutnal rum,” řekl Stretch.
V USA se dražila vlajka
Za více než desetinásobek odhadní ceny se v newyorské aukci prodala vlajka z jedné z lodí, které se za druhé světové války podílely na spojeneckém vylodění v Normandii. V předvečer 70. výročí invaze za ni nový majitel podle agentury AP zaplatil 350 tisíc dolarů (zhruba sedm miliónů Kč).
Vlajka byla jedním ze stovek předmětů spojených s vyloděním u francouzských břehů, které se dražily v manhattanské aukční síni Bonhams. Symbol americké státnosti v červnu 1944 vlál na palubě americké nákladní lodi LST 493, jednoho ze stovek plavidel, která byla u začátku konce nacistického Německa.
V pátek se k plážím, které se staly 6. června 1944 obrovskými bojišti, připojí řada státníků, mimo jiné americký prezident Barack Obama, šéf Kremlu Vladimir Putin i český prezident Miloš Zeman. Za Velkou Británii se zúčastní osobně královna Alžběta II., která už ve čtvrtek v doprovodu prince Philipa přijela do Paříže vlakem Eurostar.
Na nádraží ji podle agentury AFP přivítalo asi 300 lidí. „Je skvělé, že je tady,” řekla AFP Kanaďanka Margaret Kittleová, jejíž manžel za 2. světové války sloužil u Královského letectva. „Ze všech státníků, kteří zítra budou na plážích, je ona jediná, která poznala válku,” zdůraznila žena.
Pietní akce v pátek vyvrcholí mezinárodním obřadem, který začne ve 14:30 SELČ u Ouistrehamu na pláži Sword, kde se před 70 lety vylodili britští a francouzští vojáci.
Ráno 6. června 1944 se v Normandii vylodilo kolem 35 000 mužů, z nichž do večera více než 3000 zahynuly. Na normandských plážích se do konce července vylodilo celkem 1,5 miliónu vojáků.
Bitva o Normandii si k tomuto datu vyžádala více než 44 000 mrtvých na straně spojenců, 54 000 v řadách Němců a 20 000 mezi francouzskými civilisty.