Článek
T-72B3M zasáhl ukrajinský dron. Následná exploze podle Kyiv Post sice nezpůsobila vážné škody, ale přiměla ruskou posádku, aby tank opustila a vydala se zpět „ke svým“. Opuštěný obrněnec se speciální výbavou zaujal ukrajinské vojáky natolik, že se rozhodli, že se ho pokusí dostat ke svým zákopům.
Do nebezpečné akce v blízkosti ruských pozic šli příslušníci jednotky, kterou v Kremlu podle Kyiv Post snad nejvíc nenávidí – brigády Azov. Rozložili si ji do tří dnů. Nejprve v noci z 5. na 6. dubna ženisti vyčistili cestu k tanku i obrněnec samotný od nastražených náloží. Další večer pěchota Azovu, jehož příslušníky kremelští propagandisté označují za neonacisty a extrémní nacionalisty, zajistila okolí tanku, aby ukrajinští mechanici tank mohli opravit, a 7. dubna v noci si ho odvezli.
Součástí opravy byla podle webu také výměna 70kilogramové tankové baterie. Ukrajinští vojáci museli odnést v rukách nejprve tu poškozenou a pak do tanku T-72B3M přinést novou.
„Ruský tank poškodil výbuch, ale po opravě kabiny řidiče a výměně baterií bez problémů nastartoval,“ řekl podle Kyiv Post ukrajinský tankista Bajdar, který se společně se svým kolegou, jenž se představil jako Tenor, postaral o noční převoz tanku podél fronty až k ukrajinským pozicím.
Tma pomohla i škodila
Tma, která skryla statečné „převozníky“ před ruskou střelbou, se ale ukázala být jen polovičním pomocníkem. Bajdar s Tenorem v ní u obce Terny přehlédli okraj obřího kráteru po bombě a málem v něm s tankem uvázli. Nakonec ale vše dobře dopadlo a podle obou vojáků může ukořistěný tank po pár menších opravách sloužit v boji proti svým bývalým majitelům.
Rusko prudce zvýšilo výrobu zbraní, často však pouze modernizuje starší
T-72B3M je standardní hlavní bojový tank. Tvoří páteř ruského modernizovaného tankového vojska. Jeho zbraňový systém stojí podle Kyiv Post 2,5 milionu dolarů (přes 59 milionů Kč). Ruská armáda ho zařadila do služby v roce 2022.
V boji s ostatními obrněnci může odpalovat protitankové střely přes kanon, má modernizovaný „aktivní“ pancíř, obranný systém Relikt určený k likvidaci přilétajících střel a dronů. Pohání ho dieselový motor téměř dvojnásobného výkonu oproti předchozím modelům. Podle výrobce, jímž je ruský Uralvagonzavod, palbu řídí senzory a počítače, které umožňují zasáhnout první ranou pohyblivý cíl na dva kilometry.