Článek
Vážné nebezpečí v důsledku povodní hrozí podle úřadů na 13 místech v jihozápadní Anglii, v hrabství Gloucestershire a ve Walesu.
Představitel záchranářů Tom Mansell upřesnil, že voda již zaplavila u pobřeží například části měst Looe, Kingsbridge, Plymouth či Salcombe. Situace je prý ale zatím lepší, než se očekávalo. Skutečné nebezpečí podle Mansella hrozí jen těm, kteří se jdou podívat k břehům. „Nechápou, jak nebezpečné moře může být,” řekl podle BBC záchranář.
Panuje nebezpečí, že kromě řek Stour a Severn se z břehů kvůli pokračujícím dešťům vylijí i další toky. Británie se dosud vzpamatovává z následků vánočních bouří a povodní, které zabily pět lidí, zaplavily více než 1000 domů a desetitisíce obyvatel zanechaly bez elektrického proudu. Půda je stále nasáklá vodou a stěží může absorbovat nové přívaly srážek, proto riziko záplav je vyšší než jindy.
Pobřeží budou bičovat desetimetrové vlny
Lijáky a vichry mají sužovat také oblasti Skotska a Severního Irska, upozornil meteorologický ústav.
Wales se připravuje na přílivové vlny, které mají být nejvyšší za poslední dvě desetiletí. Vlny na pobřeží mohou podle meteorologů v hrabství Devon a Cornwall dosahovat výšky až deseti metrů. Rychlost větru na některých místech má být přes 100 kilometrů za hodinu.
Většina britských letišť a železničních společností zatím podle BBC nehlásí vážnější narušení svých pravidelných spojů, problémy ale měly v pátek vlaky spojující letiště Gatwick s centrem Londýna. Úplně zrušeny byly trajekty z Plymouthu do Francie a z Portsmouthu do Španělska; jen částečně funguje lodní spojení mezi Británií a Irskem. K dalšímu omezení dopravy podle úřadů nejspíš dojde o víkendu.
Záplavy v Bretani
Pod vodou v pátek také zůstala některá místa v Bretani na západě Francie, která v důsledku lijáků v minulých dnech postihly povodně. Nejhorší situace zůstává ve městě Quimperlé, kde voda dosáhla ve čtvrtek výšky 4,5 metru.