Článek
Ředitelka komunikace EASA Janet Northcoteová na dotaz Novinek, zda měla agentura náznaky, že by bylo vhodné se běloruskému vzdušnému prostoru vyhnout, odpověděla: „EASA toto odmítá komentovat.“
Evropská unie tak zatím stále nevysvětlila, zda došlo či nedošlo k pochybení úřadů.
Běloruská novinářka Hana Ljubaková na Twitteru naznačila, že původním cílem běloruského únosu letounu mohla být opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská, která letěla stejnou linkou předchozí týden.
Yes, @Tsihanouskaya took the same flight one week before. The reason it didn't happen to her might be easily explained: she was at first intended to take a different flight, but the plane got broken and her team had to find a new one. They were perhaps not ready to act so quickly pic.twitter.com/DQRtxQ8SeJ
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) May 24, 2021
„Cichanouská letěla na stejné lince o týden dříve. Důvod, proč se to nestalo jí, může být jednoduše vysvětlen: původně měla letět jiným letadlem, ale to se rozbilo, takže její tým našel nové. Asi nedokázali (běloruský režim) tak rychle reagovat,“ napsala Ljubaková na Twitteru.
Běloruští disidenti v exilu se začínají bát
Litevské ministerstvo zahraničí Novinkám sdělilo, že ve dnech, které které letu Ryanairu předcházely, neobdrželo žádné varování či doporučení. „Úřad litevského generálního prokurátora připravuje vyšetřování únosu letadla a zacházení s osobami, které je mezinárodním právem zakázáno,“ napsal zástupce mediálního oddělení litevské diplomacie.
Promyšlený únos, říká šéf Ryanairu
Od násilného odklonění letadla Ryanair směřujícího z Athén do Vilniusu, na jehož palubě byl novinář a kritik autoritářského běloruského režimu Raman Pratasevič, uplynul přesně týden.
Výhrůžka o bombě na palubě přišla až poté, co Bělorusové varovali pilota Ryanairu
Šéf aerolinky Michael O’Leary v dopise šéfovi běloruského leteckého úřadu napsal, že šlo ze strany Běloruska o „předem promyšlený a nezákonný” zásah. O obsahu dopisu informoval deník Wall Street Journal. Článek upozorňuje, že Ryanair sice oponuje běloruské verzi toho, co se stalo, ale vlastní popis toho, jak se věc odehrála, nepřinesl.
Vůdce běloruského autoritativního režimu Alexandr Lukašenko tvrdí, že jednal v souladu se zákonem, protože se kvůli údajně nahlášené bombě na palubě letounu snažil ochránit cestující. Jak ale ukázala investigace organizace Dossier Center Michaila Chordovského, email s výhrůžkou o bombě byl odeslán až 24 minut poté, co běloruské úřady řekly pilotovi, že musí kvůli údajné výbušném zařízení přistát.
Litva ověřuje totožnost pasažérů letu Ryanairu, kteří vystoupili v Minsku
EASA po odklonění letadla s Pratasevičem vydala doporučení, aby se aerolinky běloruskému vzdušnému prostoru vyhnuly. Litva letadlům směřující na její území nebo z něj přelet nad Běloruskem zakázala.