Článek
Kromě příbuzných, představitelů polské armády, veteránů 2. světové války a hlavně levicově orientovaných politiků se s Jaruzelským přišel rozloučit i nejznámější polský herec Daniel Obrychski.
„Polsku nasadil pouta, ale později ho z nich vysvobodil,“ napsal o původci výjimečného stavu i ”kulatého stolu” v den jeho pohřbu šéfredaktor Gazety Wyborczy Adam Michnik, který se pohřbu rovněž zúčastnil.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
V dopoledních hodinách se na žádost příbuzných konala v kostele polské armády ve Varšavě mše, ovšem bez ostatků Jaruzelského. S bývalým prezidentem se na ní rozloučila současná hlava státu Bronislaw Komorowski, jenž uvedl, že „úcta před majestátem smrti by neměla podléhat žádným omezením“.
Mše se zúčastnili i další dva exprezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwasniewski, který připomněl mimořádně komplikovanou životní a politickou cestu Jaruzelského. Nechyběli ani ministr obrany Tomasz Siemoniak či velvyslanci USA a Ruska.
Ostré protesty
Mši a pohřeb provázely ostré protesty protivníků Jaruzelského. Od hrobu i účastníků pohřbu je oddělovaly policejní kordony.
Demonstranti především z extrémně pravicových uskupení, kteří nesouhlasili, aby byl Jaruzelski pochován na vojenském hřbitově, uspořádali jeho symbolický pohřeb na hřbitově padlých sovětských vojáků ve Varšavě.
„Protestovat v den pohřbu není dobrý nápad. Tváří v tvář smrti bychom se měli chovat důstojně a lidsky,“ kritizoval demonstranty Walesa.