Článek
Jak uvedla slovenská agentura TASR, dohodu o založení společné organizace na opravu a údržbu letadel F-16 podepsali ve středu Leteckých opraven Trenčín Juraj Lauš a prezident norské společnosti Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) André Jaegtvik.
Podle Lauše budou Letecké opravny v Trenčíně zabezpečovat nejen údržby a opravy na stíhačkách F-16 Block 70, které koupilo Slovensko, ale také na letadlech F-16 Block 15 až Block 52.
Jaegtvik konstatoval, že norské letectvo už přešlo na stíhačky F-35. „S našimi více než 40letými zkušenostmi se servisem F-16 můžeme být partnery s dalšími zeměmi, jako je například Slovensko,“ zdůraznil.
Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák (Směr) považuje podpis dohody za další krok k podpoře slovenského obranného průmyslu. „Jsem rád, že renomovaná společnosti Kongsberg si vybrala za partnera právě Slovensko,“ řekl Kaliňák s tím, že společný podnik se bude ucházet o opravy a modernizaci stíhaček F-16 z dalších zemí. První letadla by se v Trenčíně mohla začít opravovat už v příštím roce.
První dvě stíhačky F-16 Block 70 přistály na letišti Kuchyňa na západě země loni v červenci a další letos. Slovensko objednalo celkem 14 těchto strojů za 1,6 miliardy dolarů (37 miliard korun). Kaliňák vyjádřil naději, že stíhačky F-16 co nejdřív převezmou odpovědnost při ochraně slovenského vzdušného prostoru. Mělo by se tak stát už letos v létě.
„Celkem disponujeme sedmi vycvičenými piloty, kteří se podílejí na zalétání a certifikaci dodaných letadel,“ konstatoval náčelník generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky Daniel Zmeko. „Dalších šest pilotů ukončí výcvik v USA letos. Společně s připraveným pozemním personálem začnou plnit stanovené úkoly leteckého výcviku a operační úkoly,“ dodal Zmeko.
Do roku 2022 používalo slovenské letectvo ruské stíhačky MiG-29, ale po útoku Ruska na Ukrajinu je uzemnilo a v roce 2023 Slováci předali své migy Kyjevu. Ochranu slovenského vzdušného prostoru dočasně zabezpečují české a maďarské gripeny, polské stroje F-16 a německé eurofightery.