Článek
„Je to cesta k nové, progresivní vládě, která se bude starat o životní prostředí.“ Také těmito slovy okomentoval dosluhující španělský socialistický premiér Sánchez dohodu o podpoře možné budoucí vlády mezi jeho Španělskou socialistickou dělnickou stranou (PSOE) a koalicí levicových a krajně levicových uskupení Sumar.
Dohoda ale ještě neznamená ustavení nové vlády podporované většinou v parlamentu. Španělští voliči totiž v červencových volbách rozdali karty komplikovaným způsobem a ani spojené síly poslanců PSOE a Sumaru na většinu ve 350členém parlamentu nestačí. Pokud se Sánchez bude chtít znovu stát premiérem, bude k podpoře potřebovat hlasy několika regionálních stran, které ve volbách uspěly v Katalánsku a Baskicku.
Ve španělském parlamentu bude možné používat regionální jazyky, pravice se bouří
Zejména dohoda s katalánskými politiky se zatím zdá být složitá - ti totiž podmiňují podporu budoucího Sánchezova kabinetu amnestií pro všechny, kdo se podíleli na organizaci referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Hlasování prohlásil španělský ústavní soud za neústavní a řada lidí včetně katalánských politiků pak skončila ve vězení.
Méně práce za stejné peníze
Mezi úhelné kameny dohody mezi socialisty a Sumarem patří zkrácení pracovního týdne ze 40 na 37,5 hodiny. „Naše vláda bude pracovat na tom, aby lidé měli čas žít (…) Přineseme našim obyvatelům štěstí,“ popsala ze svého pohledu tento bod lídryně Sumaru Yolanda Díazová.
V zahraniční politice hodlají PSOE a Sumar prosadit „bezpodmínečné“ uznání Státu Palestina, a to bez ohledu na případné společné stanovisko Evropské unie. To by byl svým způsobem průlom, neboť samostatnou Palestinu sice uznává 139 zemí světa včetně Česka, není mezi nimi ale žádný velký západoevropský stát.
„Závisíte na lidech, kteří neuznávají Španělsko“
Dohoda mezi PSOE a Sumarem vyvolala prudké odmítnutí pravicové Lidové strany (PP). Ta sice červencové volby s podporou 33 procent voličů vyhrála, ale v září s pokusem zajistit si pro vládu parlamentní většinu neuspěla.
Podle šéfa PP Alberta Núñeze Feijóa citovaného listem El País nemá dohoda „ani cenu papíru, na kterém je napsaná“. Feijóo poznamenal, že „pokud vláda s podporou separatistů vznikne, stane se Sánchez loutkou lidí, kteří neuznávají Španělsko“.
Nedojde-li k většinové dohodě o podpoře Sánchezovy vlády do 27. listopadu, budou se v zemi konat nové volby.