Článek
Prostory zkrachovalé sklárny koupila soukromá firma Promist v roce 2017. O rok později tam začala navážet umělé hnojivo, proti čemuž obyvatelé průmyslového města nedaleko Bělehradu opakovaně neúspěšně protestovali.
Později firma z donucení úřadů sklad přesunula do nedaleké bývalé továrny na dusíkatá hnojiva, kde jsou pro něj vhodnější podmínky. V současnosti je zde uskladněno kolem 5000 tun ledku, tedy téměř dvojnásobek množství, které způsobilo explozi v Bejrútu.
Lidé firmě nevěří
Pozornosti se protestům obyvatel začalo opět dostávat po úterním gigantickém výbuchu v libanonském Bejrútu, který podle dosavadních informací způsobila stejná sloučenina a který zabil přes 150 lidí a další tisíce zranil.
Protestující Libanonce rozehnali s pomocí slzného plynu
Lidé nemají důvěru, že soukromá společnost dokáže nebezpečnou látku dobře zajistit, říká Sanja Valkovičová z ekologické organizace Zeleni most. Místní zastupitel Djerfi Šandor navíc tvrdí, že společnost již dříve platné předpisy porušovala: například skladovala větší množství ledku, než kolik měla povoleno.
„Nevěřím, že se tu dodržují veškeré předpisy, protože tady se podle předpisů nedělá nic. Chtěl bych věřit, ale dokud nebude sklad ve správných rukou, tak těžko. Bydlím 30 kilometrů od Pančeva, takže jsem snad v bezpečí, ale být Pančevan, tak tomu nevěřím,” řekl televizi Nova jeden z místních. Exploze nehrozí, ujišťuje společnost.
Výbuch v bejrútském přístavu zřejmě zavinil svářeč
Firma uklidňuje, že nebezpečí nehrozí. V Pančevu je podle ní uskladněn ledek s příměsemi, který se používá v zemědělství. Je sice rovněž hořlavý, ne ale explozivní.
Podle docenta chemické fakulty na Bělehradské univerzitě Dušana Veljkoviče však nemusí firma tvrdit pravdu: „Zdá se mi logické, že někde musí být skladováno množství čistého (dusičnanu amonného), který se používá do příměsí.” Podotýká rovněž, že v předchozích letech se hovořilo o desítkách tisíc tun látky, která tu měla být uskladněna.