Článek
Inspekce vyšetřuje 19 aktivních a jednoho bývalého příslušníka SEK. Na 17 z nich si podle vyšetřovatelů vyměňovalo zprávy s extremistickým obsahem a vyobrazeními bývalé neonacistické organizace. Tři z obviněných jsou nadřízení, kteří proti extremistickému počínání členů jednotky nezakročili.
„Zahajujeme od základu nový start SEK,” řekl hesenský ministr vnitra Peter Beuth a dodal, že organizace jednotky bude kompletně změněna.
Podle magazínu Der Spiegel začalo vyšetřování loni v srpnu poté, co jeden z příslušníků nahlásil jako soukromá osoba svého kolegu. Při následné domovní prohlídce nalezli vyšetřovatelé v zařízeních podezřelého policisty snímky s dětskou pornografií a rovněž fotografie Adolfa Hitlera, hákové kříže či materiály útočící na azylanty.
Hrdí hoši v Kanadě skončili. Označili je za teroristickou organizaci
Později učinili neméně závažný nález, když získali přístup do uzavřených chatových skupin, v nichž si členové vyměňovali extremistický obsah. Ukázalo se, že řada členů jsou kolegové podezřelého z frankfurtské zásahové jednotky.
Německo se potýká s pravicovým extremismem také v řadách armády. Loni v červenci ministerstvo obrany rozpustilo část speciální jednotky KSK. Jedna z rot v roce 2017 nechvalně proslula rozlučkovým večírkem velitele, při němž vojáci házeli prasečími hlavami, poslouchali pravicový rock a do toho hajlovali.
Podle spolkového ministerstva vnitra je v Německu na vzestupu politická kriminalita, v loňském roce se počet trestných činů z pravicového i levicového okraje politického spektra zvýšil o 8,5 procenta. „Nadále platí, že největším ohrožením vnitřní bezpečnosti Německa je pravicový extremismus,” řekl v květnu ministr vnitra Horst Seehofer. Nejrychleji nicméně roste počet kriminálních činů motivovaných krajně levicovou ideologií.