Článek
Zákon prodlouží lhůtu pro dobrovolné ukončení těhotenství z 12 na 14 týdnů v reakci na nedostatek lékařů a postupné uzavírání specializovaných center. Podle socialistické poslankyně Marie-Noëlle Battistelové musí každý rok zhruba 2000 žen odjet na potrat do zahraničí, protože překročily tento termín. Interrupci budou moci nově provádět i porodní asistentky, které jsou ve Francii početnější než lékaři.
V původním návrhu zákona bylo i zrušení takzvané klauzule svědomí, která lékařům umožňuje odmítnout provedení potratu. Zákon by však v takovém znění nedostal od poslanců zelenou. I tak se nelíbil pravicové části Senátu i Národního shromáždění, která se ho pokusila zablokovat.
Podle AFP jde o poslední společenskou reformu před dubnovými prezidentskými volbami a signál levicovým voličům. Zákon většinově podpořila strana prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM) navzdory tomu, že samotný státník k tématu přistupuje spíše zdrženlivě.
V červenci 2021 v rozhovoru vyjádřil svůj nesouhlas s posunutím lhůty. Ještě na podzim po návratu z návštěvy papeže Františka se domníval, že není třeba, aby zákon prošel. Uvedl nicméně, že „respektuje svobodu poslanců“. Za své výroky si vysloužil kritiku aktivistů za práva žen.
Z průzkumů však dlouhodobě vyplývá, že Francouzi jsou i nadále v drtivé většině pro právo na dobrovolné ukončení těhotenství. Prezidentští kandidáti se proto tématu obvykle vyhýbají.
V České republice je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli. Z evropských zemí platí absolutní zákaz potratů na Maltě či v Andoře.