Článek
Pondělní oznámení papeže Benedikta XVI. o rezignaci přišlo podle většiny pozorovatelů jako blesk z čistého nebe. Jako první z médií o tom vyslala první stručnou informaci, takzvanou bleskovku, právě agentura ANSA. Vatikánská zpravodajka agentury Giovanna Chirriová za to sklidila obdiv kolegů z ostatních médií, protože se dokázala nejrychleji zorientovat v prohlášení, které papež pronesl v latině.
Blesk hraje hlavní roli také ve zpočátku zpochybňované slávě římského fotoreportéra ANSA Alessandra Di Mea. Šlo o znamení, náhodu, nebo podvrh? Na to se ptali lidé při pohledu na fotografii, na níž oslňující blesk míří přímo do kříže kopule vatikánského chrámu.
Di Meo se zapřísahá, že je fotografie pravá. Několik hodin po oznámené rezignaci papeže ještě pořizoval fotografie. Když přišla bouřka, zavětřil fotoreportér šanci. První blesk mířící do kopule nestihl. "Když jsem si čistil objektiv od deště, udeřil do kopule blesk. Nemohl jsem nic dělat, jenom bezmocně přihlížet a zlobit se," líčil dnes Di Meo.
Nakonec se dočkal. "Zkoušel jsem to dál a pak udeřil blesk doprostřed kopule - právě ve chvíli kdy jsem pořizoval snímek," tvrdí fotograf. S kamerou položenou na balustrádě prý záběr snímal osm sekund. Pořízen byl v pondělí v 17:56 SEČ.
Z jiného pohledu zřejmě tentýž blesk zachytil Filippo Monteforte z agentury AFP. Televizní stanice BBC dokonce blesk ukázala na videu.
Také meteorologové se přiklánějí na stranu Di Mea. "Ve Středozemí není taková bouřka ničím neobvyklým," říká německý meteorolog Michael Tiefgraber. "Odpoledne byla bouřka nad Římem," potvrzuje Tiefgraber.