Článek
Mezitím už Varšava jmenovala nástupce Gromadzińského, kterým se stal generál Piotr Blazeusz, první zástupce náčelníka polského generálního štábu, oznámily tiskové agentury.
Polský tisk píše o pošramocené pověsti armády v době, kdy čelí přílivu dezinformací a pomluv z Ruska a Běloruska. Sám Gromadziński na sociálních sítích ujistil, že není nic, co by si mohl vyčítat, a věří, že prověrka pro něj dopadne dobře.
Ukrajinci s Rusy prohrávají, chystejme se na válku, mobilizuje polský generál
Odvolání velitele se uskutečnilo shodně s procedurami, naši spojenci byli o všem předem informováni, ujišťoval ve čtvrtek v televizi TVN 24 místopředseda polské vlády a ministr obrany Władyslaw Kosiniak-Kamysz. Případ podle něj nevzbudil znepokojení spojenců, kteří jej vnímají jako polskou interní záležitost.
Gromadziński stanul v čele Eurocorpsu koncem loňského června, tedy ještě za předchozí vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Vysvětlení, proč byl generál tak náhle odvolán, se domáhá předchozí ministr obrany Mariusz Blaszczak. V sázce je podle něj důvěryhodnost Polska v očích spojenců.
Podle ministra je to vážné
„Je to vážná záležitost,“ uvedl Kosiniak-Kamysz v televizi o generálově prověřování. Ale jak moc je to vážné, to ministr neprozradil, odmítl také upřesnit, zda se jedná o otázku kriminální, mravnostní, či špionážní.
Prověrka potrvá přinejmenším půl roku, podotkl list Rzeczpospolita a připomněl, že Gromadziński byl dříve prvním velitelem nově vytvořené 18. mechanizované divize a také měl - společně s americkými vojáky - na starosti výcvik ukrajinských vojáků v německém Wiesbadenu. Kdyby v pozadí byla špionážní aféra, jak se spekuluje v některých zahraničních médiích, to už by byl generál obviněn, míní polský deník. Poukázal také na názor politologa Jaroslawa Wolského, podle kterého nemá smysl hledat politiku v pozadí, protože nejspíše jde o „čistě armádní aféru“ týkající se vytváření 18. divize.
Eurocorps (německy Eurokorps) vznikl v roce 1993 z iniciativy tehdejšího německého kancléře Helmuta Kohla a francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. V současnosti mu může být podřízeno až 60 tisíc vojáků z Německa, Francie, Belgie, Španělska a Lucemburska a může být nasazen jak v operacích NATO, tak Evropské unie. Velitelství sboru je ve Štrasburku, poznamenala agentura DPA.