Článek
Na informační obrazovce, která je v odletové hale Atatürkova letiště, si cestující mohou přečíst v turečtině a v angličtině: "Upozornění cestujícím: Věděli jste, že Švédsko má nejvyšší míru znásilnění na světě?".
Spolu s ním je u nápisu ofotografovaná první strana provládního listu Günes, na níž stojí: Švédsko, země znásilňování.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Podle turecké státní agentury Anadolu si reklamu objednala soukromá společnost. Nápis už kritizovali švédský premiér Stefan Löfven a ministryně zahraničí Margot Wallströmová.
Vídeňské varování
Turecko protestovalo minulý týden proti podobnému nápisu na letišti ve Vídni, který údajně uváděl, že "Turecko umožňuje pohlavní styk s dětmi mladšími 15 let".
Vídeň reagovala na červencový výrok tureckého ústavního soudu. Doporučil vyškrtnout z trestního zákoníku pasáž, která označuje za sexuální zneužití jakýkoli sexuální akt s dítětem mladším 15 let.
Turecká vláda oficiálně tvrdí, že bojuje proti sexuálnímu zneužívání dětí a že stále platí, že legální hranicí pro sexuální styk je 18 let.
Turkish decision to allow sex with children under 15 must be reversed. Children need more protection, not less, against violence, sex abuse.
— Margot Wallström (@margotwallstrom) 14. srpna 2016
Tweet Margot Wallströmové o rozhodnutí tureckého soudu
Wallströmová zřejmě vyvolala nynější tureckou reakci, když na Twitteru v reakci na soudní výrok napsala, že je třeba přinutit Turecko zrušit povolení sexu s dětmi mladšími 15 let.
"Děti je třeba před násilím a sexuálním zneužíváním bránit více, ne méně," napsala.
Turecko si kvůli tomu předvolalo švédského velvyslance a ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil komentář Wallströmové za skandální a založený na pomluvách.