Článek
Město se pokoušelo instalaci sochy zabránit, zákaz ale nakonec zvrátil správní soud, napsala agentura DPA.
While statues of people who did things - or even just expressed thoughts - considered appalling by today's standards are being torn down, in the German city of Gelsenkirchen it's the other way round.
— Oliver Berlau (@OliverBerlau) June 20, 2020
Today a statue to honour a mass murderer - Lenin - was unveiled there. pic.twitter.com/m5vzOfAZGx
Městská část, kde socha nově stojí, je toho názoru, že Lenin ztělesňuje násilí, útisk, teror a nezměrné lidské utrpení, které zachvátilo Sovětský svaz po bolševické revoluci v roce 1917. Domáhala se proto u soudu toho, aby takový "antidemokratický" symbol strana na veřejném místě instalovat nemohla. Svůj požadavek však zdůvodnila tím, že socha ohrožuje památkovou hodnotu přilehlých budov, což soud v Münsteru v březnu odmítl.
První socha Lenina v bývalém Západním Německu
Předsedkyně MLPD Gabi Fechtnerová se naproti tomu domnívá, že revoluční vůdce je "světoznámým pokrokovým myslitelem a bojovníkem za svobodu a demokracii pro masy". Podle levicové strany jde o vůbec první Leninovu sochu na území někdejšího Západního Německa, která se prý k dělnickému městu, jakým je podle ní Gelsenkirchen, skvěle hodí.
Před odhalením sochy se u řečnického pultu vystřídala řada mluvčích, kteří hovořili například o nebezpečí kapitalismu. Lenin, který stojí v zamyšlení s rukou v bok, se nakonec objevil za hlasitého potlesku, následoval zpěv Internacionály.