Článek
V Česku je opozice vůči vstupu těchto dvou zemí ještě vyšší, než je průměr EU. Turky by v Unii nerado vidělo 61 procent Čechů, Albánce ještě o procento více.
Evropané ale naopak podporují členství Chorvatska. Pokud splní všechny přístupové podmínky, členství by uvítalo 56 procent občanů Unie, v ČR dokonce 80 procent.
Občané EU spíše podporují i budoucí vstup Bosny a Hercegoviny (48 procent pro a 37 procent proti) a Makedonie (49 ku 36 procentům). Vstup ještě nerozděleného Srbska a Černé Hory podpořilo 47 procent respondentů, proti se vyslovilo 39 procent.
Evropská unie patrně příští rok přijme Rumunsko a Bulharsko. Přístupová jednání otevřela s Chorvatskem a Tureckem, kandidátem na jednání je Makedonie. Albánie, Srbsko a Černá Hora a Bosna a Hercegovina dostaly vágnější příslib "evropské perspektivy". O členství v EU usiluje také Ukrajina, časem se mohou přihlásit Moldavsko, Bělorusko, Gruzie a další země. Podle prognózy německé společnosti TNS Infratest by Unie do roku 2020 mohla čítat 32 členů.
Výsledky včera zveřejněného Eurobarometru nicméně prokázaly, že v Unii podpora dalšího rozšiřování klesá. Zatímco loni na podzim poměr mezi stoupenci a odpůrci rozšíření činil 49 ku 39 procentům, nyní se rozdíl ztenčil na 45 ku 42 procentům.
Podle expertů pokles zavinil fakt, že Unie ještě nestrávila své poslední rozšíření o desítku nových států, mezi nimiž bylo i Česko.