Článek
„Tato žena je držela v zajetí a zacházela s nimi jako se svým majetkem a jako s otroky,“ konstatoval soud o dvaapadesátileté Lině Ishaqové, do jejíhož domu v syrském městě Rakka se tři jezídské ženy a šest dětí dostaly poté, co členové IS popravili jejich mužské příbuzné.
V domě Ishaqové jim byla odepřena svoboda pohybu, nesměly praktikovat své náboženství a byly naopak nuceny, aby se staly praktikujícími muslimy. Musely také vykonávat domácí práce a Ishaqová si je fotila, aby je pak mohla předat dalším členům IS. Některé z dětí tak byly v zajetí až sedm let.
„Systém zotročování“ byl podle rozsudku jedním z hlavních prvků využívaných IS k uskutečňování genocidy, zločinů proti lidskosti a závažných válečných zločinů, jejichž obětí se stala jezídská populace. Ishaqová podle soudu genocidní cíle vůči této menšině sdílela.
Žena, která se zatím nerozhodla, zda se odvolá, vinu popírá. Její obhájce dnes vyjádřil spokojenost, že nebyla odsouzena k doživotnímu trestu, což požadovala obžaloba.
Ishaqová, která se narodila ve Švédsku, se do země vrátila v roce 2020 a nyní je ve vězení za další zločiny spáchané v Sýrii.
Islámský stát v letech 2014 až 2017 ovládal rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, než byl v roce 2019 poražen ve svých posledních baštách v Sýrii. Jezídy, což je starobylá náboženská menšina, IS považoval za uctívače ďábla. Více než 3000 z nich zabil, zotročil 7000 jezídských žen a dívek a většinu jezídské komunity, která měla 550 000 členů, vyhnal z jejího původního domova v severním Iráku.
Firmy v Británii roky zaměstnávaly novodobé otroky z Česka
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gY_0/ajm1/policie-britanie.jpeg?fl=cro,0,91,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)