Článek
Nacionalistická Srbská radikální strana získala podle odhadů nezávislého Centra pro svobodné volby a demokracii CESID 28,5 procenta voličských hlasů. Těsně za ní je proevropská Demokratická strana prezidenta Borise Tadiče s 22,9 procenty hlasů. Demokratická strana Srbska premiéra Vojislava Koštunici, rovněž součást "demokratického tábora" má podle odhadů 17 procent. První předběžné výsledky se očekávají v noci na pondělí.
Parlament a vládu, které z voleb vzejdou, čekají dvě hlavní mezinárodní výzvy: požadavek Západu na vydání generála Ratka Mladiče obviněného z válečných zločinů mezinárodnímu tribunálu v Haagu a vyřešení statusu Kosova. To je sice formálně srbskou provincií, ale fakticky je od zásahu NATO proti režimu prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 1999 pod správou mezinárodního společenství. Devět desetin tamního obyvatelstva tvoří etničtí Albánci, kteří usilují o nezávislost na Srbsku.
Pověřenec generálního tajemníka OSN pro Kosovo, bývalý finský prezident Marti Ahtisaari, má necelý týden po volbách představit 26. ledna plán budoucího uspořádání v Kosovu.