Článek
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal minulý týden dva dekrety, jimiž se zřizují dva nové vojenské okruhy Leningradský a Moskevský. Současně se zrušil Západní vojenský okruh a pod Jižní vojenský okruh spadají čtyři částečně okupované oblasti Ukrajiny, které Rusko už nezákonně anektovalo v celém rozsahu.
Jedním dekretem zřídil Putin Leningradský a Moskevský vojenský okruh. Zřízení Leningradského vojenského okruhu souvisí s rozšířením NATO o Finsko. Putin jeho ustavení dlouhodobě avizoval.
Má mít na starost obranu severní části hranice se zeměmi NATO, tedy s Norskem, Finskem, Estonskem a Lotyšskem, Kaliningradu i severu evropské části Ruska včetně hranice s Norskem a přístavů Murmansk, Severomorska a Archangels, kterou dosud zajišťovala Severní flotila.
Rusko se připravuje i na střet s Čínou
Druhý dekret zbavil Severní flotilu statusu vícevojskové strategické teritoriální organizace a její pozemní síly převedl pod Leningradský vojenský okruh. Tímto dekretem byly také čtyři částečně okupované ukrajinské oblasti - Doněcká, Luhanská, Záporožská a Chersonská zařazeny do Jižního vojenského okruhu, jehož součástí je už Krym. Zařazeny jsou tam celé, i když Rusko dobylo jen jejich části.
Podle Institutu pro studium války (ISW) to znamená, že se Rusko nevzdává svých cílů a míní přinejmenším ovládnout všechny čtyři tyto oblasti, které už nezákonně anektovalo, v celém rozsahu.
Rozdělení činností
Moskevský okruh pak má pod kontrolou většinu území zrušeného Západního vojenského okruhu. Nově zřízené okruhy a zařazení nezákonně anektovaných částí Ukrajiny pod Jižní vojenský a zrušení Západního vojenského okruhu má podle ISW vést k tomu, aby každý okruh měl jeden hlavní úkol. Moskevský bude zajišťovat oblast kolem metropole, a u hranic s Běloruskem a severem Ukrajiny.
Západní vojenský okruh však musel dělit pozornost na zajištění celé této oblasti ještě s obranou Petrohradu a části severomořského pobřeží.
Podle ISW kroky naznačují, že se Rusko plně vrací k sovětskému dělení obrany na vojenské okruhy a možná plánuje dostat pod jejich velení i pozemní a letecké síly dosud spadající pod jednotlivé flotily.
Vyloučit nejde ani to, že pak bude pro ruské velení snazší posílat v rámci rotace další jednotky na Ukrajinu, a to včetně těch spadajících pod Severní flotilu.