Článek
Tělo mrtvé novinářky, která byla k poslednímu odpočinku uložena po boku svého otce, jenž byl pochován před dvěma týdny, bylo podle ruské tradice vystaveno v otevřené rakvi, ke které lidé kladli živé květy a věnce. Obřadu se zúčastnilo více než dva tisíce lidí.
Putin vraždu odsoudil
"Ať tento čin spáchal kdokoliv a z jakékoliv pohnutky, musíme říci, že je to opovrženíhodný a nepřijatelný zločin, který nemůže zůstat nepotrestán," řekl v úterý Putin během návštěvy Německa. Ve svém prvním veřejném vyjádření k vraždě Politkovské však bagatelizoval její práci. "Tato žurnalistka byla tvrdým kritikem vlády v Rusku, ale stupeň jejího vlivu na politický život v Rusku byl velmi zanedbatelný," prohlásil ruský prezident. "Tato vražda uškodí Rusku a Čečensku mnohem více, než kterýkoliv z jejích materiálů."
"Zabili svědomí," řekl nad rakví ruský ombudsman Vladimir Lukin. Kromě něj a náměstka ministra kultury Leonina Nadirova na hřbitov nepřišel žádný představitel současné moci v Rusku. Na hřbitov kromě rodinných příslušníků přišli ruští ochránci lidských práv, přestavitelé opozice, zahraniční diplomaté a novináři, ale hlavně kolegové zavražděné žurnalistky z ruských médií a čtenáři jejích článků.
Policie vyšetřuje tři verze
Policie i ruská média se shodují, že vražda souvisí s prací novinářky. [celá zpráva] Vyšetřovatelé sledují tři základní verze - Politkovská se mohla stát obětí msty policistů, kteří se ocitli ve vězení po zveřejnění jejích článků o mizení lidí v Čečensku v roce 2001.
Podle listu Kommersant může jít také o spiknutí nepřátel ruského prezidenta Vladimira Putina a čečenského premiéra Ramzana Kadyrova, které oba novinářka často kritizovala.
Policie sleduje také "čečenskou stopu" vedoucí k bývalým čečenským vzbouřencům, kteří přešli na stranu federálních vojsk a podléhají velení Kadyrova. Ten podobná obvinění ihned po vraždě vehementně odmítl.