Článek
Průzkumů uskutečněné v neděli při odchodu z volebních místností přitom ukazovaly na postup proevropského sociálnědemokratického premiéra a bývalé novinářky a starostky malého města Eleny Lasconiové.
Částečné výsledky ukazují, že 62letý Georgescu získal 22 procent hlasů a Ciolacu 21,7 procenta. To by byl podle Reuters šokující výsledek ohrožující neochvějný proukrajinský postoj Rumunska. Neúplné výsledky však nezahrnují hlasy početných zahraničních Rumunů, mezi nimiž se největší podpoře těší Lasconiová.
Vy nesmíte, máte proruské názory, zamítl rumunský soud političce prezidentskou kandidaturu
Předvolební průzkumy Georgeskovi přisuzovaly méně než desetiprocentní podporu. Rumunsko hledá nástupce současného prezidenta Klause Iohannise, který po dvou zvoleních nemůže znovu kandidovat. O nejvyšší funkci se ucházelo 13 kandidátů.
Silné pravomoci ve věcech bezpečnosti a diplomacie
Vzhledem k tomu, že Rumunsko je poloprezidentská republika, role a pravomoci hlavy státu nejsou v žádném případě jen čistě reprezentativní. Šéf státu má podle ústavy silné pravomoci v záležitostech zahraniční politiky, národní bezpečnosti a také při jmenování soudců, upozorňují agentury.
Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb se v Rumunsku 1. prosince uskuteční parlamentní volby, které rozhodnou o nové vládě. Druhé kolo voleb se koná 8. prosince.