Článek
Slovensko ve čtvrtek oznámilo nárůst infikovaných o 114 osob a ministr potvrdil, že značná část jich pochází právě z romských osad. Koronavirus se objevil v celkem šestnácti z nich. Konkrétní opatření v této souvislosti oznámí slovenský ústřední krizový štáb v pátek.
„Každý pozitivně testovaný v marginalizované romské osadě je velké nebezpečí nejen pro osadu samotnou, ale i pro okolní obce a města,“ upozornil slovenský premiér Igor Matovič. „Říkal jsem, že nám to může vybuchnout v osadách a evidentně nám to v osadách vybuchlo,“ dodal předseda vlády.
Žehra je společně s několika dalšími romskými osadami ve městě Krompachy a v obci Bystrany v karanténě od 9. dubna. Tyto romské osady jsou uzavřené a hlídá je policie a armáda.
Na Slovensku kvůli koronaviru uzavřou několik romských osad
Zatím není jasné, zda se karanténa rozšíří také na další romské osady. Testování na koronavirus proběhlo zatím v přibližně stovce z nich, ale dohromady jich je na Slovensku přes tisíc. Podle ministra zdravotnictví půjde do karantény každá osada, kde se koronavirus objeví. „Musíme k tomu přistoupit i s pomocí silových složek. Jinou možnost nemáme,“ řekl Krajčí.
Premiér Matovič však konstatoval, že by to armáda a policie personálně nezvládla.
Slovenský europoslanec romského původu a člen ústředního krizového štábu Peter Pollák upozornil, že koronavirus se může v podmínkách osad šířit třikrát rychleji než za normálních okolností. Na Slovensko se v uplynulých dnech vrátilo ze zahraničí asi 1500 Romů, ne všichni z nich dodrželi povinnou karanténu.