Článek
Rakouské strany se od zářijových voleb, ve kterých vyhrála Svobodná strana Rakouska (FPÖ) označovaná jako pravicově populistická, nedokázaly dohodnout na nové vládě. Alpskou republiku tak nyní může čekat další kolo koaličních rozhovorů s jinými stranami, možností jsou i předčasné volby. Další postup chce prezident Alexander Van der Bellen navrhnout nejdříve v neděli.
Nehammer prohlásil, že jedná na základě pravidla, které mu kdysi předal otec, jenž tvrdil, že člověk se nemá brát příliš vážně. Poznamenal, že svým odchodem v příštích dnech umožní spořádané předání moci. APA uvedla, že Nehammer v poslední době čelil ve své straně značnému tlaku.
Ke zkrachovalým jednáním dnes Nehammer sdělil, že jeho strana zkoušela vše, aby koaliční dohoda mohla vzniknout. „Shoda v klíčových bodech ale není možná,“ uvedl v písemném prohlášení, ze kterého citovala APA.
O nemožnosti dohodnout se hovořili také sociální demokraté. „Byli jsme připraveni přes víkend jednat, abychom mezi ÖVP a SPÖ umožnili koalici odpovědnosti. ÖVP k tomu nebyla ochotná,“ napsali sociální demokraté na X. Uvedli, že po pátečním stažení liberálů dnes vyjednávání pokračovalo, ale lidovci ho nakonec ukončili.
Sociální demokraté lidovcům vyčetli, že rozpočtové schodky z dřívějších vlád chtěli vyrovnat na úkor pracujících a penzistů, mimo jiné zvýšením věku odchodu do důchodu na 67 let či snížením platů učitelů, policistů a ošetřovatelů.
Povolební situace v Rakousku je složitá. SPÖ odmítá účast na vládě s vítězem zářijových voleb Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). A Nehammer jako předseda ÖVP odmítal vládní spolupráci se svobodnými pod vedením jejich předsedy Herberta Kickla, i když by taková koalice měla pohodlnou parlamentní většinu. Nehammerův ohlášený odchod tak může vést ke sblížení postojů FPÖ a ÖVP.
Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.