Hlavní obsah

V Popradu a Prešově odmítli promítat dokument oslavující klerofašistický Slovenský štát

Právo, Ivan Vilček (Bratislava)
Bratsilava

Na východním Slovensku odmítli promítat dokument Zavržená svědectví, který oslavuje klerofašistický Slovenský štát stojící na straně nacistické Třetí říše. Několik pamětníků v dokumentu říká, že se za vlády jeho prezidenta Jozefa Tisa se žilo dobře. Odsuzuje Slovenské národní povstání a nezmiňuje arizaci a deportace Židů.

Foto: Profimedia.cz

Jozef Tiso při jednání s nacistickým ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentropem v roce 1940 v Salcburku.

Článek

„Dobře se tehdy žilo a byla spokojenost. Žilo se, i když byla válka, celkem klidně. Zásluhou doktora Tisa, který to tak dovedl řídit,“ říká jeden ze starších mužů. O Slovenském národním povstání (SNP) říká další muž, že nebylo ani slovenské, ani národní.

„Na povstání vůbec nemám dobré vzpomínky. Říkám, nebylo potřeba, abychom povstali sami proti sobě,“ říká v dokumentu starší muž.

„Jsme jediný národ na světě, který plive do ksichtu vlastní historii,“ dodává další z oslovených pamětníků té doby.

Nikdo se nezmiňuje, že v průběhu existence Slovenského štátu skončilo v nacistických vyhlazovacích táborech 70 tisíc Židů. Tisova vláda zaplatila Německu za každého deportovaného Žida 500 říšských marek.

Film byl maskován jako oslava Štefánika

Slovenská média upozorňují, že dokument byl letos v březnu promítnut ve zkrácené verzi, aniž by to vyvolalo větší pozornost. Kino v Popradu a restaurace v Prešově měly začátkem srpna promítat celou 55minutovou verzi. Po promítání se měla uskutečnit beseda s poslancem za Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) Milanem Mazurekem. V titulcích dokumentu je uveden jako jeden z autorů okresní předseda LSNS Ján Pastuszek.

Město Poprad, jemuž kino patří, nakonec akci zrušilo. Stejně postupovala i restaurace v Prešově, kde se mělo rovněž promítat. Shodně tvrdí, že byly objednavatelem uvedeny v omyl. „Pracovnice, která ověřovala obsah projekce, byla informována, že se jedná o film o Štefánikovi,“ řekl mluvčí města Poprad Marián Galajda.

Obhájce lidských práv Peter Weisenbacher tvrdí, že k podobným pokusům by nedocházelo, pokud by se trestala jakákoli propagace Slovenského štátu: „V ostatních státech, kde byly podobné kolaborantské vlády, je to trestný čin.“

Výběr článků

Načítám