Článek
Vláda zákon hájí jako potřebný, protože je soudnictví prolezlé korupcí a slouží jen elitám. Zákon ještě musí podepsat prezident Andrzej Duda, který jej ale neplánuje vetovat.
Konzervativci z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) rovněž předložili návrh zákona, který by umožnil vyměnit všechny soudce nejvyššího soudu, až na výjimky vybrané ministrem spravedlnosti. PiS již před časem ovládla ústavní soud, i když se i kvůli tomu dostala do sporu s Evropskou komisí. Kontroluje také prokuraturu.
Soudce nejvyššího soudu Włodzimierz Wróbel řekl BBC, že se zavedením tohoto zákona skončí v Polsku nezávislé soudy: „Jsou to politici a ministr spravedlnosti, který je současně generálním prokurátorem, kdo budou vybírat soudce nejvyššího soudu.“ Zmínil, že nejvyšší soud je nejen vrchním arbitrem ve všech soudních sporech, ale také v případě voleb.
Lídr opoziční strany Grzegorz Schetyna označil zákon za puč.
Naopak ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který je současně generálním prokurátorem, reformu chválí, protože je podle něj stávající systém jmenování soudců nedemokratický: „Chceme ukončil korporatismus a dodat tam kyslík demokracie, protože Polsko je demokracie postavená na vládě zákona ne soudco-kracie.“
Protestní demonstrace
Největší demonstrace se konala ve Varšavě před budovou parlamentu, kde se podle policejních údajů sešlo 4500 lidí. Organizátoři uvádějí deset tisíc osob. Část protestujících se vydala k sídlu prezidenta. Tak jich dorazila asi stovka. Účastníci pohrozili blokádou parlamentu, ke které se letos už jednou uchýlili. Od devíti večer se má konat řetěz světla u budovy Nejvyššího soudu.
Další demonstrace se koná v Krakově, kde se sešlo několik set osob.
Účastníci protestů skandují Demokracie a Ústava, ústava. Kromě polských vlajek a praporů EU jsou vidět i duhové vlajky sexuálních menšin. Jeden byl podle listu Gazeta Wyborcza zadržen.