Článek
Mezi šesti zabitými ázerbájdžánskými důstojníky je generál major Polad Hašimov a plukovník Ilgar Mirzajev.
Boje probíhaly na severu Náhorního Karabachu, který je mezinárodně uznáván jako součást Ázerbájdžánu, ale ovládají ho od počátku 90. let Arméni. Podle Baku boje dál pokračují v okrese Tovuz, jenž sousedí s Tavušem v Arménii.
Střety jsou mimořádně silné, ázerbájdžánské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že v neděli padli čtyři jeho vojáci. Do bojů zasáhly i tanky a dělostřelectvo. Armáda oznámila, že zničila arménské opevnění a vyřadila z boje stovky arménských vojáků. Jerevan takový rozsah ztrát popřel.
Obě strany se navzájem obviňují z ostřelování oblastí obývaných civilisty a z toho, že protivník zahájil útok.
„Arménské politické a vojenské vedení ponese plnou zodpovědnost za provokaci,“ řekl ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev
Jerevan však tvrdí, že jeho soused nasadil dělostřelectvo, aby ovládal arménské pozice. Mluvčí ministerstva zahraničí uvedla v prohlášení: „Na tuto agresi proti bezpečnosti arménské civilní populace přijde adekvátní odpověď, kdy Ázerbájdžán ponese plnou odpovědnost.“
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko je „velmi znepokojeno“ propuknutím násilí a je ochotno zprostředkovat jednání. Obě země byly součástí SSSR. „Vyzýváme obě strany, aby ukázaly zdrženlivost a plnily své závazky plynoucí z příměří.“
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA „co nejsilněji odsuzují násilí podél mezinárodní hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem”.