Článek
List píše o Kyrgyzovi Akbaržonovi Džalilovovi, který je považován za hlavního podezřelého, jako o sebevražedném atentátníkovi. Také kyrgyzský Státní výbor národní bezpečnostní služby (GKNB) potvrdil kyrgyzskému serveru 24.kg, že právě Džalilov byl sebevražedným atentátníkem. Tuto zprávu později potvrdil Interfaxu i ruský vyšetřovací úřad, který je obdobou americké FBI.
Oba jeho rodiče podle 24.kg vyslýchají kyrgyzští vyšetřovatelé, uvedl server s odvoláním na příbuzné podezřelého.
Gazeta.ru uvádí i některé dříve neznámé detaily ze života 22letého muže narozeného v Oši v regionu Amir-Timur.
Není veden mezi cizinci, protože v roce 2011 dostal ruské občanství, které mu udělil ruský generální konzulát, protože jeho otec je Rus. Právě ten o udělení občanství pro syna požádal. Pak ho vzal do Petrohradu, kde oba pracovali v autoservisu jako klempíři. Později se rodiče vrátili do Kyrgyzstánu, mladík však dál pracoval v autoservisu.
Nálože v hasicím přístroji
Podle vyšetřovatelů nemohl jednat atentátník sám, měl komplice. Zatímco Džalilov jel v soupravě, další z teroristů nastražil nálož do stanice metra Pločščaď vosstanija. Tu se ale nepodařilo odpálit na dálku. Metro se pak po prvním výbuchu uzavřelo.
Obě nálože měly podobnou konstrukci a byly v nich využity díly z autoservisu. Jejich základem byl hasicí přístroj, jaký se používá v autech. Uvnitř byla výbušnina. Vršek hasicího přístroje byl přelepen lepicí páskou. Nalezená nálož se měla odpálit pomocí mobilního telefonu, který k ní byl připojen.
I tuto nálož ale mohl donést do metra Džalilov. „Forenzní experti našli stopy Džalilovovy DNA na tašce postavené na stanici metra Ploščaď vosstania, ve které bylo výbušné zařízení,“ sdělila mluvčí vyšetřovacího úřadu Světlana Petrenková.
V tělech obětí z metra se našly kusy hasicího přístroje.
Podle zdrojů serveru byly Džalilovovi blízké ideje v Rusku zakázaného Islámského státu. „Nyní vyšetřovatelé objasňují okruh jeho známých a vazeb,” řekl jeden z lidí obeznámených s vyšetřováním Gazetě.ru.
Rodinu v Kyrgyzstánu Džalilov naposled navštívil na konci února, 3. března odletěl zpět, nevracel se však přímo na petrohradské letiště Pulkovo, ale letěl do Moskvy na Domodědovo. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, s kým se tam mohl setkat. Není vyloučeno, že právě v Moskvě se sešel s organizátory útoku, uvedla Gazeta.ru.
Atentát si vyžádal 14 obětí, čtyři z nich jsou cizinci, obyvatelé Běloruska, Tádžikistánu, Uzbekistánu a nově i Lotyšska.